Přestaňte si sahat na obličej a vyhněte se přenosu virů a bakterií

Tváře se dotkneme minimálně 16x za hodinu. Chcete vědět, jak si nesahat na obličej a jak díky tomu výrazně snížit riziko vzniku chřipky nebo nákazy jinými viry včetně nového koronaviru? Inspirujte se našimi tipy a zjistěte, jak se tohoto zlozvyku zbavit!

Chraňte se rukavicemi

Vaše oči a ústa jsou oblasti, kterými se viry mohou snadno dostat do vašeho těla. Říkáte si, že si své ruce myjete a dezinfikujete tak často, že vám nákaza nehrozí? Pletete se! 
Obličeje se dotýkáme denně, a to minimálně 16x za hodinu. Šance, že si mezi jednotlivými dotyky vždy řádně umyjete ruce, je mizivá!
Skvělým řešením jsou rukavice, které budete na rukou cítit a budete-li se chtít obličeje dotknout, vždy vám připomenou, abyste to nedělali
Není nutné to přehánět a nosit rukavice doma! Využijte ale rukavice, pohybujete-li se kdekoliv venku, kde se nevyhnete kontaktu s povrchy, na kterých mohou být viry nebo bakterie. 
Tip: Jakkoli se to může zdát divné, budete-li nosit rukavice doma, můžete se rychleji odnaučit zlozvyku sahat si na obličej. 

Rukavice vám pomohou zbavit se zlozvyku sahání na obličej
pixabay.com

Soustřeďte se

Vnímejte přítomný okamžik a soustřeďte se na to, co právě děláte. Jedině tak si budete vždy uvědomovat, pokud vám přijde na mysl, že byste se dotkli obličeje. Díky uvědomování také zjistíte, jak často se obličeje dotýkáte naprosto zbytečně.

Pomozte si upomínkami

V kanceláři nebo také doma si můžete rozmístit lístečky, na které si napíšete vzkaz, který vám bude připomínat, abyste se rukama nedotýkali obličeje
Podobnou upomínku si můžete vložit také do mobilu, který vám v nastaveném čase bude preventivně hlásit, abyste se tomuto zlozvyku vyhnuli.

Zaměstnávejte své ruce

Snažte se mít neustále něco v rukou. Doma u sledování televize skládejte prádlo nebo třiďte poštu. Můžete si také hrát s náramkem nebo prstýnkem. 
Jednoduše se snažte s rukama stále něco dělat, aby se nezačaly nudit a neměly tendenci přibližovat se k obličeji.

Podvědomé sahání na obličej zvyšuje riziko přenosu virů
pixabay.com

Pořiďte si dezinfekci s výraznou vůní

Nemusí se jednat pouze o dezinfekci, ale také o mýdlo nebo krém na ruce, který vás svou vůní bude upozorňovat na umístění vašich rukou. 
Přiblížíte-li se rukama k obličeji, vůně vám připomene, že byste je měli dát rychle od své tváře pryč.

Dbejte na umístění rukou

Nemůžete své ruce zrovna ničím zaměstnat? Pak je spojte. 
Sepněte dlaně k sobě, prolněte vzájemně své prsty a dejte si ruce do klína. Navodíte si tak pocit, jakoby vám ruce držel někdo jiný a nebudete mít potřebu sahat si do tváře. 
Tip: Nemůžete potřebu dotýkání ovládnout? Sedněte si na své ruce pokaždé, když na vás přijde potřeba sáhnout si na tvář.

Uvědomte si, proč se tváře dotýkáte

Identifikujte situace, ve kterých se svého obličeje dotýkáte nejčastěji. 
Svědí vás pokožka? Jste nervózní? K nanášení make-upu nepoužíváte kosmetické pomůcky, ale své prsty?
Důvodů může být mnoho. Na vás je, abyste zjistili, kdy si saháte na tvář nejčastěji. Snažte se takovým situacím vyhnout a eliminujte tak potřebu dotýkat se obličeje.

Umývání rukou jako prevence přenosu chorob nestačí
pixabay.com

Používejte papírové kapesníky

Nikdy si slzy nebo pot neutírejte do dlaní! Použijte vždy papírový kapesník, a to jednorázově. Po použití kapesník vyhoďte a zbavte se tak bakterií, které jsou na vašem obličeji. Zároveň zabráníte přenosu bakterií z rukou na tvář. 
Naše rady, jak si nesahat na obličej, jsou samozřejmě jen některými z možností, které sníží riziko napadení virem. 
Zvyšte své šance vyhnout se onemocnění, a to prevencí, jako je zdravá strava, vitamíny, dostatečný pitný režim, pohyb a vyhýbání se zjevně nemocným lidem a místům s vysokou koncentrací lidí.

Zdroj: healthline.com

Redakce

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X