Kvůli nemoci nedokázal sundat ani talíř z poličky. Život bývalého vzpěrače poznamenala artróza ramene

Rudy byl vášnivý vzpěrač v nejlepších letech své kariéry. Za 15 let sportovní dráhy sklidil více než 30 světových rekordů. Jeho vášeň se ale mohla rozplynout ze dne na den, když přišly obrovské bolesti ramene. Jak se ale Rudy s artrózou ramene popral?

V nejlepším je lepší skončit?

Rudy měl za sebou úspěšná léta jako stavitel, přesto se vždy chtěl stát vzpěračem. V roce 2014 se dokonce stal spoluvlastníkem tělocvičny pro amatérské a elitní vzpěrače v Portlandu. Tam ale také začaly jeho bolesti ramenního kloubu.

“Už nikdy nebudete moci dělat vzpěrače.” řekl Rudymu jeho ortoped, když se informoval o metodě totální endoprotézy ramenního kloubu, kterou kvůli artrózy potřeboval. Rudy nabral dech a odpověděl: “Ne.” Nechtěl se vzdát jeho aktivního života teprve v 60 letech. Rozhodl se proto jít přes bolest. 

Bylo to těžké, zejména dřepy a mrtvé tahy. Levé i pravé rameno ztrácelo potřebné vazivo a šlo cítit, jak jedna kost dře o druhou. 

I mnohé obyčejné činnosti dne se staly náročnými. Cítil se opravdu trapně. Obléct si tričko, otevřít slunečník na terase, nebo vzít nádobí z vrchní části kuchyňské linky. Světovému rekordmanovi najednou pomáhala do kabátu jeho manželka.

Totální endoprotéza by Rudyho zbavila aktivního života

Věřte tomu, nebo ne, ale Rudy se nevzdával, a takto fungoval ještě několik let. Trénoval, jak mohl, ale vše šlo jen k horšímu. Nakonec se odhodlal vrátit k již zmíněnému ortopedovi.

Na jeho doporučení se setkal s chirurgem Anthony Miniacim, který mu vylíčil metodu implantátu vlastních chondrocytů. Jde o velice šetrnou metodu, která využívá vlastních buněk chrupavky, chondrocytů, namnožených v laboratorních podmínkách.

Vše předchází odebrání vlastních buněk chrupavky, a po potřebném namnožení se implantují. Navíc by po úspěšné léčbě mohl pokračovat v tom, co ho opravdu baví, vzpírání. 

V roce 2016 Rudy podstoupil operaci obou ramenních kloubů s šestiměsíčním odstupem. 

Po pár měsících zase ve formě

Zaslouženou odměnu si mohl užít už po 4-5 měsících rehabilitace, kdy už vzpíral na 100 %. A věřte, nebo ne, Rudy už žádné bolesti neměl a užíval si neomezený pohyb.

Po jednom roce od proběhlé operace se zúčastnil světového šampionátu ve vzpírání v Las Vegas a vysloužil si 4 světové rekordy. K tomu pak přibylo dalších 10 světových rekordů.

Rudy dále pokračuje ve sklízení úspěchů tím, co miluje. Je vděčný, že mohl být součástí inovativní operace, která mu umožnila pokračovat dál. 

Rudy Kadlub pro MedicalNewToday.com

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X