Jak funguje akupunktura aneb jehly, které pomáhají

Akupunktura je tu již od antických dob. Je to léčebné ošetření z tradiční čínské medicíny. Jak přesně funguje a při jakých potížích vám může výrazně ulevit?

Během léčby se do určitých bodů v těle nabodávají jehly z preventivních nebo léčebných záměrů. Takové body se nazývají akupunkturní body. Těmito body proudí životní síla a jsou spojeny s jednotlivými orgány. Tato životní síla je známá jako Čchi.

V roce 1989 byla Akupunkturistická společnost přijata ČLS JEP a akupunktura byla prohlášena za funkční specializaci.

Jak funguje akupunktura

Pojišťovny akupunkturu neproplácejí. V ČR ji smí používat jen lékaři a její indikace jsou omezeny. Léčba zahrnuje také stimulaci senzorických nervů (tj. nerv, který vede informace ze smyslových orgánů do centrální nervové soustavy) pod kůží a ve svalech.

Výsledkem akupunktury je, že tělo produkuje přírodní látky (např. endorfiny), které zmírňují bolest. Přírodní látky jsou pro tělo prospěšnější, než chemické. Odborníci, kteří se akupunktuře věnují, se domnívají, že pokud v těle neteče životní síla Čchi, může to v těle způsobit řadu nemocí. Akupunkturou se podle odborníků obnovuje životní síla, která může obnovit především zdraví jedince.

Model hlavy s akupunkturními body.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Kdy se akupunktura používá

Akupunkturisté (praktici akupunktury) používají akupunkturu k léčbě různých zdravotních problémů. Použití akupunktury není vědecky dokázáno. Diagnostikuje špatné odchylky energie a ty pak vyrovnává.

Používá se především jako prevence a pomoc při pocitu fyzické nebo psychické bolesti (např. hlavy). Akupunktura také přispívá k léčbě jiných muskuloskeletálních stavů (kostí a svalů) a bolestivých stavů:

  • chronická bolest
  • bolest kloubů
  • zubní bolest
  • pooperační bolest

Akupunktura v České republice

Akupuktura byla u nás dávno zavedena do klinické praxe. Stalo se tak před více než šedesáti lety. A to nemluvíme o ojedinělém případu ještě starším.

Pokud léčbu akupunkturou zvažujete, je doporučeno se poradit se svým praktickým lékařem.

Jak probíhá vyšetření akupunkturou

První sezení obvykle trvá 20 minut až hodinu. Toto sezení zahrnuje posouzení celkového zdravotního stavu a anamnézy. Součástí také bývá i fyzikální vyšetření, po kterém následuje zavedení akupunkturních jehel do těla.

Jehly se zavádějí do tzv. akupunkturních bodů v těle. Během sezení budete požádáni o to, abyste si lehli nebo sedli. Lékař vás může i poprosit o sundání si oblečení, aby měl přístup ke konkrétním místům vašeho těla.

Akupunkturní jehly jsou velmi jemné, není se čeho bát. Obvykle bývají dlouhé několik centimetrů. Jehly by měly být sterilizované a jen na jedno použití. Odborníci si vybírají místa podle vašeho zdravotního stavu. Během sezení lze použít vícero bodů v závislosti na počtu příznaků, kterými trpíte.

Jehly bývají umístěny těsně pod kůži nebo i hlouběji, aby se dotýkaly svalů. Jakmile jsou jehly na správném místě, mohou tam být ponechány po dobu několika minut až 30 minut. Po vložení jehel byste měli cítit jemné brnění nebo tupou bolest, ale ne žádnou výraznou, pokud tomu tak bude, sdělte to svému lékaři.

Žena během akupunktury.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Je akupunktura nebezpečná?

Neodborná akupunktura může způsobit žloutenku nebo bakteriální infekce. Příčinou mohou být kontaminované jehly, vatové tampóny nebo horké zábaly.

Pokud si vyberete léčbu akupunkturou, je vhodné si zkontrolovat zda je odborník praktikem akupunktury nebo registrovaný zdravotnický pracovník.

Někteří lidé mohou pociťovat vedlejší účinky, jako závratě, mdloby, podlitiny z jehel nebo ospalost. Akupunktura není vhodná pro pacienty, kteří mají alergii na kov nebo infekci v místech, kde jehly mohou být zavedeny.

Při těhotenství je akupunktura povolena, ale musí být o tom informován odborník, který akupunkturu provádí. Některé body se nemohou během těhotenství použít.

Zdroj: nhs.uk

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X