Jak došlo k objevení buněk

Zjištění, že živé soustavy se skládají z malých samostatných jednotek, učinil Robert Hooke asi v roce l665. Zkoumal mikroskopem velice tenký plátek korku a viděl, že korek tvoří vzorec složený z nepatrných pravoúhlých otvorů.

Popsal je jako velice podobná voštině v plástvi medu… tyto póry neboli buňky nebyly hluboké, ale skládaly se z velkého množství maličkých krabiček. Hookeovy maličké krabičky byly ve skutečnosti nejzazší hranicí kdysi živých rostlinných buněk a také tím jediným, co zbylo, když buňka odumřela. Označení „buňka“ se však uchovalo pro popis celé živé buňky a je jedním z nejdůležitějších pojmů v biologii.

Dalším z badatelů, kteří používali mikroskop, byl holandský laik se zájmem o vědu, Anton van Leeuwenhoek. Van Leeuwenhoek vedl textilní obchod, ale jeho nejoblíbeněiší zálibou bylo objevování neviditelného světa pomocí mikroskopu, který si sám vyrobil. Díval se jím snad na úplně všechno – od zbytků potravy mezi zuby po vodu v rybníce.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X