Jak být šťastní, i když jste zrovna single

Každý by měl žít tak, aby byl šťastný a vyrovnaný. Bohužel ve společnosti převládají stigmata, která vás nutí jít v životě jednotným směrem. Partnerství je jedním ze základních kamenů a ukazatelů spokojenosti a úspěchu. Nebo ne?

Pod drobnohledem 

Jste aktuálně bez partnera? Cítíte tlak okolí na to, abyste si rychle někoho našli? Je neuvěřitelné, kolik lidí podléhá předsudkům a podřizuje jim svůj život. Už dávno neplatí, že pouze život v páru má smysl. Lidé, kteří se rozhodli žít bez protějšku (dočasně i napořád), by neměli stát stranou. Singles mají stejnou hodnotu, stejné právo na respekt druhých. 

Spousta lidí zůstává v nefunkčním vztahu jenom proto, aby nemuseli odpovídat na nekorektní otázky, které v nich totiž často vyvolávají stud a pocit méněcennosti. Pokud patříte mezi ně, obrňte se trpělivostí a začněte vnímat svoji jedinečnost a užívejte si sebelásku. 

Přečtěte si více o tom, co je to vlastně sebeláska a jak je možné naučit se mít rád sebe samého? 

Život v páru není jistotou toho, že se vám dostává toho, co od života očekáváte. Některé svazky jsou vyhořelé, bez lásky, bez respektu a tolerance, bez schopnosti kompromisu. Setrvání v dysfunkčním páru je často mnohem psychicky náročnější než život na vlastní pěst. Navíc single život s sebou nese i řadu praktických výhod. Které to jsou?

Osamělá žena sedí na dětské houpačce.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Singles jsou více objektivní

Ve vztahu jste fixovaní na svého partnera. Můžete mít oba svůj vlastní prostor a koníčky, kterým se se zápalem věnujete, ale protějšek je vždy ten, který ví o vašich úspěších, prohrách, nemocech i radostech. Dáváte na názor jednoho člověka a jeho postoj je pro vás směrodatným. Jako single nemáte po boku partnera, ale skupinu přátel, o které se můžete opřít. Můžete snáz diskutovat a vytvořit si objektivní obrázek o tom, co se kolem vás děje. 

Vlastní rozhodnutí zvyšuje sebevědomí

Bez partnera nemusíte brát ohledy na jeho preference, nálady a plány. Jste opravdovým pánem svého času. Nemusíte se zodpovídat z náhlých změn ani dílčích rozhodnutí. Na jedné straně můžete cítit příliš velkou zodpovědnost za svůj život, na straně druhé je nezměrná svoboda, která vám umožňuje zařídit se podle svých nejniternějších potřeb. Nehledě na to, že z dlouhodobého hlediska má takový přístup pozitivní vliv na vaši psychiku, zvyšuje sebevědomí, dělá vás dravějším a buduje zdravou míru sobectví. 

Více přátel kolem sebe

Ve vztahu je těžké navazovat nová přátelství. S partnerem se navzájem ovlivňujete a z předchozích let si přivádíte známé, kteří s vámi jdou dál životem. Není moc prostoru pro vytváření kontaktů a osobních vazeb. Pro nezadané naopak bude hledání nových přátel jednou z hlavních náplní života. Vyražte sami na dovolenou nebo do baru, zapište se na kurz jógy nebo vietnamské kuchyně a bavte se. Vnímejte rozličné pohledy na svět a utvářejte si v hlavě model, jak chcete svůj život řídit dál. 

Mladá dívka studuje v kavárně.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Co dělat po rozchodu

Zůstali jste single po rozchodu? Nevadí. Život bez partnera má svoje kouzlo a může být osvěžující etapou, pokud v budoucnu plánujete i dál hledal ideální protějšek a žít v páru. Ještě předtím ale musíte udělat jeden důležitý krok, aby se historie neopakovala. Začněte si sebe vážit, být na sebe hrdí a upřímně se milovat. Odpusťte si drobné hříchy a přešlapy, rozmazlete se a trénujte sebelásku každý den. Nezabíjejte v sobě lásku a úctu. Tak nenajdete štěstí nikdy, single ani v páru.

V opačném případě znovu vstoupíte do toxického vztahu a budete jen na pro své okolí hrát, že jste spokojení. Jste-li sami se sebou nesrovnaní, jste příliš snadným cílem pro manipulátory a narcisy. Stačí lichotka a připomenutí, jak jste úžasní, a jako na povel skočíte bez rozmyslu do dalšího svazku, ze kterého pro samou ostudu z předsudků nebudete chtít odejít. A na pár nešťastných let je opět zaděláno. 

Zdroj: lifehack.org

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X