Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je často určitým varováním, že s naším kardiovaskulárním systémem není něco v nepořádku. Existuje spousta faktorů, které mohou krevní tlak ovlivnit. Jedním z hlavních viníků je nadměrná konzumace stravy s vysokým obsahem soli, například zpracovaných potravin. K dalším příčinám patří neaktivní životní styl, obezita, kouření či stres. Existuje ale i několik ne zcela známých faktorů, záludností, které mohou náš tlak též zvýšit, ať už dočasně nebo dlouhodobě.
Problémy se štítnou žlázou
Štítná žláza má velmi důležitou roli, je odpovědná především za hormonální pochody v našem organismu. Hypotyreóza je stav, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů. Zdá se, že právě tento stav může přispívat k vysokému krevnímu tlaku. Nedávná studie, která zkoumala pacienty s hypotyreózou, vysokým krevním tlakem, oběma stavy nebo ani jedním z nich, odhalila překvapivou souvislost. Podávání hormonů štítné žlázy pacientům s hypotyreózou a hypertenzí vedlo u poloviny z nich ke snížení krevního tlaku. Příčinou je pravděpodobně to, že vyrovnání hormonů štítné žlázy zvyšuje „elasticitu aorty“, což umožňuje, aby se krevní tlak dostal do normálního rozmezí.
Dehydratace
Když nepijete dostatek tekutin, může dojít k dehydrataci organismu, a to mnohem rychleji, než si myslíte. Jakmile se totiž dostaví pocit žízně, naše tělo už začíná být dehydratované. Dehydratace může zhoršit kardiovaskulární zdraví. Pokud v těle nemáme dostatek vody, srdce musí pracovat usilovněji, aby krev rozproudilo a dostalo kyslík tam, kam potřebuje. To může zvýšit krevní tlak.
Plný močový měchýř
Nemožnost vyprázdnit močový měchýř, například když uvíznete v dopravní zácpě nebo se účastníte důležité pracovní schůzky, je nejen nepříjemná, ale může negativně ovlivnit i vaše zdraví. Pokud musíme často zadržovat moč, může to způsobit metabolické abnormality a problémy s elektrolyty, což může vést k dlouhodobému selhání ledvin. Mezi další možné problémy způsobené zadržováním moči patří zvětšená prostata u mužů, infekce močových cest, inkontinence a hypertenze. Vědci totiž zjistili, že poté, co ženy zadržely moč na více než tři hodiny po posledním vyprázdnění měchýře, zvýšil se jim diastolický i systolický krevní tlak.
Nedostatek draslíku
Konzumace nadměrného množství soli může přispívat k vysokému krevnímu tlaku, protože sodík zvyšuje zadržování vody, což způsobuje větší tlak v cévách. Negativní účinky soli na organismus pomáhá snížit draslík. Podle Americké kardiologické asociace pomáhá tato minerální látka odfiltrovat více soli z moči a uvolňuje tlak v cévách.
Chlad
Mohlo by se zdát logické, že horké počasí zvyšuje krevní tlak více než chladné počasí, neboť v horku dochází ke zvýšení srdeční frekvence. Ale i když se vaše tepová frekvence zvýší, může se váš krevní tlak ve skutečnosti snížit, protože teplo umožňuje „otevření cév“. Zimní počasí tedy může mít ve skutečnosti na krevní tlak větší vliv než horké letní dny, a pacienti s hypertenzí by proto měli být opatrní, když jdou ven do chladu.
Léky proti bolesti
Patříte k těm, kteří pravidelně sahají po lécích proti bolesti? Může to být příčina vašich problémů s tlakem. Článek publikovaný v časopise British Journal of Clinical Pharmacology objasňuje, že neselektivní nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, snižují tvorbu prostaglandinů. Prostaglandin pomáhá filtrovat ledviny a rozšiřovat cévy. Pokud dojde k narušení přirozeného procesu tvorby tohoto hormonu, jako je tomu v případě nadměrného užívání ibuprofenu, může dojít k hromadění sodíku a zúžení cév, což vede k vysokému krevnímu tlaku.
Příliš mnoho cukru
Konzumace nadměrného množství cukru může být z hlediska krevního tlaku podobně riziková jako konzumace soli. Nedávný vědecký přehled přináší překvapivé informace o dominovém efektu cukru na krevní tlak. Zvýšení rizika inzulínové rezistence a zvýšení srdeční frekvence, které jsou s konzumací cukru spojeny, totiž mají negativní vliv i na krevní tlak.
S vysokým krevním tlakem lze bojovat pomocí DASH diety? V čem spočívá?
Zdroj: aafp.org, ncbi.nlm.nih.gov, heart.org, openheart.bmj.com, medicinenet.com, nextavenue.org