Když venku prší: domácí cvičení (nejen) pro seniory

Chcete si udržet zdravé tělo i mysl i ve zralém věku? Vyzkoušejte tipy na šest cviků, které můžete provádět v pohodlí domova a protáhnou celé vaše tělo. Nepotřebujete žádné speciální náčiní, stačí pohodlné oblečení a vaše oblíbená hudba.

Dřepy na židli 

Okolo věku 60 let si začnete všímat, že síla v nohách a dolní části těla postupně mizí. To může přivodit problém třeba při vystupování z auta nebo vstávání z nízkých křesel. Díky pravidelnému procvičování získáte ztracenou sílu a svalovou hmotu.

Pro posílení nohou vyzkoušejte dřepy s pomocí židle. Sedněte si na židli a chodidla mějte na zemi. Nakloňte se dopředu a ucítíte, jak zabírají svaly na přední straně stehen a hýždí. Postavte se a poté se pomalu spusťte dolů. 

Cvičení na doma bez pomůcek
pixabay.com

Kliky s pomocí stolu nebo kuchyňské linky

Tento cvik vám pomůže posílit svaly na rukou, zádech i na hrudi. Toto silové cvičení můžete provádět kdykoliv. Ruce si opřete o desku stolu a nohy dejte pár centimetrů od stolu. Poté pomalu spouštějte tělo směrem k desce stolu a přitlačte zpět nahoru do výchozí pozice. Opakujte osmkrát.

Zvedání paty 

Kdo by nechtěl mít rychlejší krok, zvlášť pokud se jedná o seniory, kteří již mají vnoučata nebo pravnoučata? Malé děti dají zabrat a je tedy dobré být v kondici. Tento cvik je skvělý na lýtkové svaly dolních končetin. Je to jednoduché – postavte se s nohama blízko u sebe, můžete se držet zdi pro podporu. Pomalu se zvedněte na prsty a opatrně zase dolů. Cvik můžete provádět kdykoliv si vzpomenete. 

Snadné cviky na doma
pixabay.com

Pochodování pro udržení rovnováhy

Pokud vás trápí časté zakopávání nebo dokonce pády, pochod na místě je skvělým cvikem nejen pro budování síly, ale také je dobrým kardiovaskulárním cvičením, který podpoří funkci srdce. 

Nejdříve si zajistěte bezpečnou zónu, z podlahy odstraňte vše, co by vám mohlo překážet. Postavte se ke zdi a zvedněte jedno koleno tak vysoko, jak vám to půjde. Snažte se udržet rovnováhu. Poté vystřídejte nohy a opakujte několikrát za sebou.

Kondiční cviky pro staré lidi
pixabay.com

Přemostění

Zadní stranu nohou, především hýždí, posílíte cvikem zvaným přemostění. Není snadné se ohýbat pro nákup nebo koš na prádlo, stejně jako vycházet několik pater schodů. Pokud máte strach, že upadnete, můžete cvik provést na pevném gauči nebo posteli. Lehněte si na záda a chodidla položte na podlahu. Boky pomalu zvedejte z podlahy, dokud nejsou rovné a poté pomalu spusťte k podlaze. Opakujte osmkrát.

Ke cvičení doma nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí několik minut denně a vaše svaly posílí a vy se budete cítit lépe. Pokud počasí přeje, můžete se vydat na čerstvý vzduch a vyzkoušet třeba venkovní aktivity nejen pro seniory, které vám pomohou udržet si zdraví a vitalitu.

Venkovní aktivity pro seniory
pixabay.com

Tyto cviky můžete absolvovat jako celý okruh, stačí každý z nich provést osmkrát. Po každém cviku si dejte dvě minuty pauzu a pokračujte. Celý okruh cvičení zopakujte dvakrát, ale záleží na vaši aktuální kondici. Přidat cvik nebo opakování navíc můžete kdykoliv. 

Cvičením s vlastní vahou navíc posílíte i střed těla, který je velmi důležitý, co se týče například držení těla a správného provedení cviků.

Zdroj: activebeat.com

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X