Hygge: Co je to? A jak si vykouzlit podzimní příjemnou atmosféru i u vás doma?

Hygge je specifické dánské a také norské slovo, které zastupuje pohodový přístup k životu. Jedná se o slovo, které v našem slovníku mnohdy chybí a jeho podstata také. Naučte se bydlet a žít podle hygge. Ideální je se na něj zaměřit během podzimu a zimy. Přinese do vašeho života pohodu, klid a užívání si každého okamžiku.

Hygge

Jedná se tedy o dánské či norské označení, které v sobě zahrnuje opravdu klidný a pohodový přístup k životu, který je spojen s komfortním bydlením a uvědoměním si, že něco krásného můžete najít v každém okamžiku. To, že toto označení pochází z dánštiny, není náhodné. Dánové jsou považováni za jeden z nejšťastnějších národů na světě. Radují se z drobností, umí si doma vykouzlit opravdu příjemnou atmosféru, užívat si chvilky s blízkými a radovat se ze života. Takový je smysl hygge. Tento fenomém se začal rozvíjet až koncem 20. století.

Podzimní klid

Právě během podzimního a zimního období nás mohou často přepadat pocity smutku a sklouzáváme více k negativním pocitům a depresi. Hygge nás však učí vnímat život jinak a vykouzlit si doma pohodovou atmosféru i s vašimi blízkými. Právě inspirace hygge způsobem života je během tohoto období ideální, jelikož si jej díky němu můžeme náležitě, v klidu a bez výčitek užívat.

Pobyt v přírodě

Hygge je také velmi blízce spojen s přírodou. Dopřejte si i během pochmurných dnů pobyt venku. Právě pobyt a pohyb venku chrání před úzkostmi a depresivními stavy. Pobyt v přírodě vás probere a o to více si pak pochutnáte na teplé polévce a čaji u krbu. K hygge pobyt v přírodě prostě patří a přírodní prvky samozřejmě také.

Principy

Hygge má samozřejmě své principy, které vystihují tento způsob života. Mezi hlavní principy patří:

  • Vhodná atmosféra, tedy úprava vašeho interiéru tak, aby byl co nejvíce příjemný a útulný, což se během podzimu a zimy náležitě hodí.
  • Hygge klade důraz na přítomnost, nutné je tedy vypnutí mobilního telefonu a věnování se jen jedné činnosti.
  • Zapomínat nesmíte na vhodné potěšení, tedy horké kakao, chutnou polévku, zdravé dobroty apod.
  • Klíčovou je také rovnost a vděčnost k vašim příbuzným a přátelům. Radujte se z každého okamžiku a buďte vděční za to, co máte.
  • Soulad je něčím, co spojuje. Nesoutěžte, nehádejte se, užívejte si klidu a rodinné atmosféry.
  • Hygge je esencí pohody, nespěchejte, uvolněte se a odpočiňte si.
  • Dbejte na pospolitost a pocit bezpečí.

Dokonalý hygge večer

Vykouzlete si tak doma pravidelně dokonalé hygge odpoledne či večer, kdy si po práci náležitě odpočinete. Důležité je se pohodlně usadit tam, kde se cítíte dobře, bezpečně a příjemně. Dopřejte si příjemné osvětlení v podobě svíček, lampiček, lucerniček, světýlek, ale ideálním je samozřejmě i krb či kamna. Nezapomeňte na přírodní materiály, které přináší do domova útulnou atmosféru, tedy dřevo, plody, kožešiny, větvičky apod. K tomu všemu nezapomeňte na něco dobrého k pití, tedy kakao, horký čaj a nějakou dobrotu. Vše by mělo být útulné a příjemné, nesmí tedy chybět polštáře, deky a teplé ponožky. V tomto klidu byste si měli užívat rodinné atmosféry, kvalitní knihy či poslechu hudby, anebo se jen dívat do sálajícího krbu. Heslem hygge je bezesporu pohodlí, což v těchto měsících plných chladu náležitě oceníte.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X