Domácí recept na mátový sirup: Usnadňuje trávení a odstraňuje bolest

Plný záhonek máty doslova svádí k přípravě mátového sirupu. Jste na tom podobně? Mátu miluje většina lidí, ale s koncem letní sezóny vadne, schne, odkvétá a těšit se na ní můžete zase až příští rok. Než se tak stane, udělejte si z mátových lístečků tento sirup, který se při dobrém uskladnění dá konzumovat i na podzim a v zimě! Při nachlazení vám bude chutnat. Je navíc i léčivý. Lidé si mátovým sirupem oslazují čaj.

Odborníci se shodují na tom, že máta obsahuje účinné dezinfekční a antibakteriální účinky. Díky tomu je skvělým kloktadlem i prostředkem k osvěžení dechu. Při konzumaci máty dochází k lepšímu trávení – zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv. Nálev z máty je vhodný k potlačení bolestí hlavy, někdy i břicha (společně se šalvějí).

Na přípravu sirupu si připravte:

  • 20 řádně vyrostlých rostlin máty
  • 1 kg třtinového cukru (dosladit lze stévií)
  • 1 – 2 bio citróny
  • 1 lžička kyseliny citrónové
  • 750 ml – 1 l převařené schlazené vody (záleží, jakou chcete konzistenci)

Postup:

Ze svazečku máty je potřeba očesat lístečky, lehce je oprat, natrhat a vložit do mísy. Přidejte na kolečka nakrájené citróny a zalijte převařenou, ale již vychladlou vodou. Společně nechte máčet 24 – 48 hodin. Občas směs promíchejte, propíchejte plátky citrónů vidličkou a tlačte i na lístečky. Čím více prospěšných látek se do směsi uvolní, tím lépe. Váš mátový sirup bude navíc i intenzivněji vonět.

Po uplynulé době louhování přelijte obsah přes plátýnko do hrnce. Nemusíte tam nalít celé množství naráz, ideální je přilévat obsah na několikrát a vždy z něj důkladně ručně přes plátýnko šťávu vymačkat. Tekutinu v hrnci přiveďte postupně k varu. Ještě před bodem varu přisypávejte cukr, začne se postupně rozpouštět. Důležité je, aby směs lehce zhoustla a nebyla příliš řídká (většinou stačí 3 minuty). Nechte lehce vychladnout a přelijte do menších zavařovacích skleniček. Dobře uzavřete a uskladněte – temné chladné místo, při otevření raději lednice.

Kyselina citrónová zde slouží jako konzervant. Díky ní se sirup nebude kazit. Pokud víte, že sirup rychle spotřebujete, dávat jí nemusíte. V létě je máta rychle pryč. Skvěle chutná do mátových limonád i alkoholických drinků – mojito! Kdo si navíc pár lístků máty zamrazí v kostkách ledu, bude mít v nápoji atraktivní ozdobu.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X