Jak byste měli upravit jídelníček, pokud trpíte dnou

Pokud zjistíte, že trpíte onemocněním zvaným dna, měli byste ihned upravit váš dosavadní jídelníček. Jedná se o onemocnění, které vzniká poruchou látkové výměny kyseliny močové. Důležité je z vaší stravy vynechat příjem potravin, které obsahují tzv. puriny. Co to puriny jsou a jak byste měli upravit jídelníček, pokud máte dnu, to vše se dozvíte v dnešním článku.

Dna

Onemocnění zvané dna můžete znát i pod názvem pakostnice či nemoc králů. Jedná se o nemoc, která je způsobena zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Kyselina močová následně krystalizuje a vzniklé krystalky se začínají ukládat v kloubech, šlachách a okolních tkáních.

Příčiny

Za vznikem dny může stát mnoho různorodých příčin, které se mnohdy mohou navzájem propojovat. Zvýšená hladiny kyseliny močové v krvi, tzv. hyperurikémie, může být vyvolána celou řadou faktorů, například složením jídelníčku či genetickými dispozicemi. Riziko rozvinutí dny se pak liší v závislosti na stupni hyperurikémie. Životní styl a složení jídelníčku je příčinou asi 12 % případů dny. Pojí se především se zvýšenou konzumací masa, uzenin, slazených nápojů či alkoholu. Příčinou však mohou být i genetické faktory a predispozice. Dna se často objevuje i s kombinacemi s jinými druhy onemocnění. Často se jedná o metabolický syndrom, tedy kombinaci obezity, vysokého krevního tlaku, vysokých hladin lipidů a inzulinové rezistence.

Příznaky

Projevy dny mohou být různé. Nejobvyklejší jsou však opakující se záchvaty akutní zánětlivé artritidy, tedy zarudlého a oteklého kloubu, přičemž nejčastěji je takto postižen kořen palce u nohy. Dna se však může dotýkat i jiných kloubů, jako jsou klouby na kolenou, patách, zápěstí či kloubech prstů a nohou. Bolesti se přitom dostavují zpravidla v noci, jelikož dochází ke snížení tělesné teploty při spánku. Bolest kloubů mnohdy doprovází i pocit vyčerpanosti či horečka. Dlouhodobě zvýšené hladiny kyseliny močové vedou k dalším příznakům, například vzniku tofů (tvrdá, nebolestivá ložiska krystalů kyseliny močové), ale až k chronické artritidě, která vzniká v důsledku rozpadu kostí. Kyselina močová se může také ukládat v ledvinách a vést k tvorbě kamenů.

Puriny

Puriny byste našli přirozeně v lidském těle, ale také v mnoha potravinách. Problémem však je, že se puriny rozkládají na kyselinu močovou, která vytváří dané krystalky. Ty se následně ukládají v kloubech a jsou příčinou bolesti a vzniku zánětu. Důležité je proto potraviny bohaté na puriny redukovat z vašeho jídelníčku, pokud trpíte dnou. Jen díky tomu se můžete vyhnout zbytečným zdravotním problémům a bolestem. Čím více budete jíst potravin s obsahem purinů, tím bude váš organismus obsahovat více kyseliny močové a více rizikových krystalků.

Nevhodné potraviny

Mezi nevhodné tedy patří potraviny s vysokým obsahem purinů. Jedná se především o kakaový prášek a výrobky, které jej obsahují, tedy i čokoládu, dále je na seznamu maso, uzeniny, vnitřnosti, masové vývary, ale také luštěniny, především čočka, mořské plody a ryby. Důležité je také omezení přísunu alkoholu, a to především piva. Zcela nevhodné jsou destiláty. V tomto případě je vhodnější malé množství vína než pivo.

Vhodné potraviny

Mezi vhodné naopak patří potraviny, jako jsou mléčné výrobky a mléko, obiloviny, brambory, ovoce a zelenina, také čaje a zdravé tuky, viz avokádo, rostlinné oleje apod.

Dostatek tekutin

Nesmírně důležitý je také dostatečný pitný režim. Díky němu budete z organismu postupně dostávat nadměrné množství kyseliny močové. Ideální je přísun vody, čajů a alkalických minerálních vod. Příjem tekutin efektivně podporuje vylučování kyseliny močové z těla.

 

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X