Kozinec, léčivý kořen pro mladé lidi a nejen je

Pokud máte pocit, že vaše děti mají sníženou obranyschopnost, opakovaně čelí nachlazení nebo alergiím, sáhněte po kozinci blanitém. Jeho léčebné účinky jsou známé již 4000 let a např. v čínském léčitelství je považovaný za lék pro mladé lidi, říká se mu také „lék stovky dětských nemocí“.

Používá se všude tam, kde je potřeba dodat sílu oslabeným pacientům a zvýšit jejich odolnost vůči bakteriálním a virovým onemocněním.

Získáváme kořen

Kozinec se vyskytuje především v Číně, Japonsku, Mongolsku, Sýrii, Vietnamu. Představte si, že rod kozinec má přibližně 1 800 druhů, z toho u nás jich roste asi patnáct.

Z rostliny se sbírá kořen, který dorůstá až 1,5 metrové délky. Z trhlin kořenů vytéká klovatina bez chuti a vůně, která tuhne a je známa jako „tragant“.

Kořen obsahuje

Kořen kozince obsahuje polysacharidy zvané astragalany, saponiny, astragalosidy, isoastragalosid a soyasaponin, dále beta-sitosterol, calycosin, focmononetin, ale také glukany, nenasycené mastné kyseliny (např. linolovou), flavonoidy, betain, aminokyseliny, slizy, selen aj.

Léčebné účinky

Kozinec se využívá k léčbě akutních i chronických onemocnění dýchacích cest, chřipek, proti nočnímu pocení, únavě, slabosti, nechuti do jídla a proti průjmům, posiluje imunitní systém proti virovým a bakteriálním onemocněním, pomáhá při onkologických onemocněních, má antioxidační účinky, rozšiřuje cévy, posiluje činnost srdce, funkci nadledvinek, je účinný v boji proti hypertenzi, zánětu ledvin, úplavici, salmonelóze, zlepšuje prokrvení pokožky, ochraňuje játra, podílí se na prodloužení života u lidí s AIDS, je vhodný proti psychické a fyzické vyčerpanosti, léčí hnisavá onemocnění a má příznivý vliv na cukrovku.

Užití kozince…

Kořen kozince můžete u nás zakoupit, nebo je možné použít rovnou čaj, tinkturu, vždy se řiďte návodem.

Příprava čaje: 1 lžičku drceného kozince vložíme do 200 ml vody patnáct minut vaříme. Poté scedíme a pijeme 1x denně.

Odvar: 3 – 6 g kořene kozince vaříme pět minut v ¼ litru vody a poté 15 minut louhujeme. Následně scedíme, dochutíme medem či citronem a 3x denně pijeme.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X