Plevel, který léčí, to je kopřiva

Žahavka, žíhavka, žihlava, prhlinka, velká kopřiva. To všechno jsou názvy pro kopřivu dvoudomou. Jedná se o rozšířený, užitečný plevel s výskytem po celém světě, Česko nevyjímaje. Kopřiva má nejen léčivé účinky, ale lze ji považovat za spolehlivý indikátor vyššího obsahu dusíku v půdě.

Sbíráme…

Z kopřivy sbíráme listy, přibližně jen do 20. května, neboť v dalším období rostlina obsahuje zvýšený počet dusičnanů. Ke sběru se můžeme vrátit ještě v září, kdy sbíráme mladé výhonky kopřivy.

Listy sušíme co nejrychleji, aby neztratily své léčebné látky, na vzdušném místě do maximální teploty 60 °C, ale pro léčitelství lze využít i čerstvé listy a kořen.

Rostlina obsahuje

Kopřiva je bohatá na vitaminy C1, B1, B2 a B6, minerály, chlorofyl, obsahuje rovněž i kyselinu mravenčí, octovou a křemičitou, třísloviny a serotonin, amiony, karotenoidy, glukokinidy, vosk, fytoncidní látky a v žahavých chlupech je pryskyřičný sekret.

Léčebné účinky

Čaj z kopřivy je velmi dobrý proti chudokrevnosti, čistí totiž krev, podporuje krvetvorbu, užívá se také při větrech, zahlenění, zánětech močových cest, při ekzémech, ledvinovém a močovém písku, při cukrovce, hnisavém kuřím oku, plísni nehtu, při rakovině například žaludku.
Příprava: 2 lžičky pokrájených čerstvých nebo sušených kopřiv zalijeme ¼ litrem vody a necháme projít varem. Poté odstavíme, necháme 10 minut louhovat, scedíme a pijeme.

Tinktura je vhodná na revmatismus, astma, kolikách ze žlučových kamínků, při žaludečních vředech, chorobách jater, sleziny a žlučníku, čistí krev.
Zevně můžeme tinkturu použít při popáleninách, padání vlasů, lupech.
Příprava: kopřivové kořeny očistíme a nadrobno nakrájíme. Vložíme je do hliněné nádoby a přelijeme lihem smíchaným napůl s převařenou vodou. Uzavřeme a necháme stát v tmavé místnosti čtyři týdny. Nádobu každý den protřeseme. Následně scedíme a slijeme do lahviček.
Tinktura na vlasy: 2 lžíce čerstvých listů a kořene kopřivy zalijeme 5 lžícemi lihu a postavíme na 1 – 2 týdny v uzavřené nádobě na slunné místo. Následně scedíme a zředíme ¼ litrem převařené vody.

Olej použijeme proti holohlavosti, pokud jsou zachovány vlasové kořínky, ale i jako masku na obličej.
Příprava: 2 – 3 hrsti čerstvých kopřiv nebo 1 hrst sušených kopřiv posekáme na menší kousky. 300 ml oleje (např. mandlového, olivového, jojobového, kokosového) mírně zahřejeme, přidáme kopřivy, promícháme a necháme vychladnout. Poté přelijeme do sklenice a postavíme na dva dny slunce a dvakrát denně promícháme. Následně vše scedíme. Nesvítí-li slunce, ponechte při pokojové teplotě.

Čerstvou kopřivu lze přiložit na tělo při padoucnici, mrtvici, ischiasu, bolestech kříže a zánětu nervů na rukou a na nohou.

Čerstvou šťávu si dáme při žloutence, hemoroidech a průjmech.
Příprava: mladé vrcholky kopřiv umyjeme a rozmixujeme. Šťávu přecedíme, dochutíme cukrem a citronem a pijeme zředěné napůl s vodou.

Kopřivovou koupel využijeme při bolestech páteře, ischiasu, zužování věnčitých cév srdce.

Odvar proti padání vlasů: 100 g nařezané kopřivy vaříme půl hodiny v jednom litru octové vody a ten následně použijeme při mytí vlasů.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X