Hemoroidy vyřeší vláknina v jídle: zařaďte ji to jídelníčku i vy!

Trápí vás hemoroidy? Chcete ulevit od bolesti na citlivých místech, ale necpat se léky? Zařaďte do jídelníčku potraviny, které pomáhají při hemoroidech. Které to jsou a co naopak ze stravy vyřadit?

Vláknina je základ

Pokud potřebujete trvale usnadnit trávení a chcete se vyhnout bolestivému sezení na toaletě, je zcela zásadní zařadit do svého jídelníčku více vlákniny. Ta se postará o měkčí stolici a její hladší průchod střevy a konečníkem. Můžete zvolit buď čistou vlákninu rozpustnou třeba ve vodě, ale nejlepší cesta je vždy ta přirozená. Stačí konzumovat potraviny bohaté na množství vlákniny, kterých nám příroda nabízí nekonečné množství. Patří sem zejména:

  • zelenina
  • ovoce
  • luštěniny

Aby vláknina ve vašem těle vykonala tu nejlepší službu, můžete ji podpořit konzumací čistého vývaru nebo ovocných džusů. Ideálním pokrmem na úlevu od akutních potíží je tedy například zeleninová polévka nebo ovocno-zeleninové smoothie.

Kolik vlákniny sníst každý den

V letech 2015-2020 odborníci stanovili doporučené množství vlákniny, které by měl zdravý člověk konzumovat každý den. Doporučená denní dávka je 14 g vlákniny/1000 kalorií, přičemž dospělý člověk by měl během dne přijmout zhruba 2000 kcal, z toho 28 g vlákniny.

Pokud si nedovedete moc dobře představit, co toto množství v praxi znamená, podívejte se na tabulku některých potravin s vyšším obsahem vlákniny:

POTRAVINAMNOŽSTVÍ VLÁKNINY
1 středně velká hruška (se slupkou)5,5 g 
1 středně velké jablko (se slupkou)4,4 g
80 g vařených tmavých fazolí9,6 g
150 g ovesných vloček10-11 g
1 středně velký brambor (se slupkou)3,6 g
100 g míchané zeleniny4 g

Pokud vám již byly diagnostikovány hemoroidy, můžete mírně zvýšit množství přijaté vlákniny, ale pamatujte, že nic se nemá přehánět. Příliš zředěný obsah střev a častá stolice by mohla zbytečně dráždit váš konečník. Naučte se najít takovou skladbu jídla, která bude vašemu tělu vyhovovat po všech stránkách.

Koktejl ve sklenici na pláži.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Věděli jste, že vláknina pomáhá snížit chuť k jídlu a tím pomáhá s hubnutím?

Co nejíst při hemoroidech

Zatímco zelenina a luštěniny vám uleví od bolesti při stolici, je celá řada potravin, které celou situaci jenom zhorší. Jde především o jídla, která mají naopak velmi nízký, nebo dokonce nulový obsah vlákniny, ale i taková, která jsou příliš dráždivá. Pokud už vás hemoroidy trápí, nebo chcete podpořit jejich prevenci, ze svého jídelníčku vyřaďte (nebo výrazně omezte) tyto potraviny:

  • smažená jídla a fast food
  • zmrzlina (s výjimkou ovocných sorbetů)
  • zpracované potraviny a hotová jídla
  • maso
  • příliš pálivá nebo kořeněná jídla

Přejít na nový jídelníček přitom nemusí být nic těžkého. Nemusíte se zcela zvdát svých oblíbených jídel, ale zkuste o nich trochu více přemýšlet. Na večeři s přáteli si můžete dát burger, ale místo smažených hranolek si k němu objednejte zeleninový salát. Pokud v létě toužíte po osvěžení, místo točené zmrzliny si nakrájejte kostičky ledového melounu. Snažte se co nejvíce připravovat si jídlo doma. Je to jediný způsob, jak mít 100% kontrolu nad tím, co jíte.

Tip na závěr! 

Chcete mít zdravá střeva? Nejezte maso každý den. Žádná generace před námi neměla na talíři maso tak často, jako jej máme my. Naše tělo na to ale není uzpůsobené a přílišná konzumace masa a uzenin má krom chronické zácpy a hemoroidů na svědomí také dnu a rakovinu tlustého střeva, ve které jsme my češi bohužel na smutném prvním místě na světě.

S trávením vám mimo vlákniny mohou pomoci také probiotické a prebiotické kultury. Jejich bohatou zásobu najdete v jogurtech a jogurtovém mléku, kefíru, kysaném zelí a fermentovaných potravinách, jako je například oblíbené kimči.

Mladý pár spolu vaří v kuchyni.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Zdroj: niddk.nih.gov 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X