Vodní meloun není jen skvělým hydratačním prostředkem. Co vše organismu dopřává?

Vodní meloun je oblíbeným plodem, který hojně konzumujeme během celého léta. Dokonale osvěží a díky obsahu vody skvěle hydratuje organismus. Tušíte však, co dalšího vodní meloun organismu dodává?

Meloun vodní

Meloun vodní je tykvovitým plodem lubenice obecné (Citrullus lanatus) a je pěstován v mnoha kultivarech. I když je označován jako ovoce, jedná se o plodovou zeleninu, která však chutná sladce. Tvoří ho načervenalá vodnatá dužina a zelená silná kůra. Dnes však seženete melouny také se žlutou dužinou. Uvnitř dužiny se nachází známá černá semena, ale možné je zakoupit i melouny bez semen. V dřívějších dobách vypadal vodní meloun velmi odlišně (měl méně dužiny) a do dnešní podoby byl vyšlechtěn. Plody dosahují běžně hmotnosti kolem 15 kg. Pokud chcete plod opravdu sladký, je vhodné zakoupit plody o váze kolem 2 kg. Některé plody mohou dosahovat i váhy kolem 100 kg.

Výskyt

Melouny se dnes pěstují téměř po celém světě, a to v Americe, Austrálii, Asii, Africe i Evropě. Zajímavé je, že původním domovem melounů byla oblast Afriky, Botswana, kde se melouny pěstují dodnes. Do České republiky se nejčastěji melouny dováží z Itálie, Španělska a Řecka.

Obsah látek

Meloun vodní je skvělým zdrojem vody, které obsahuje kolem 90 %. Obsah vody se samozřejmě odvíjí od daného plodu, každý může mít trochu jiný. Jedná se tedy o skvělý prostředek zavodnění organismu. Kromě vody, fruktózy a vlákniny obsahují melouny i další zdraví příznivé látky. Jedná se především o vitamín C, kyselinu listovou, jablečnou a citronovou, dále vitamín B a A, některé minerální látky, lykopen a karotenoidy. Meloun má díky svému složení hydratační, alkalizující, remineralizační a diuretické vlastnosti.

Zdravotní přínos

Hydratace

Díky vysokému obsahu vody meloun organismus nejen dobře hydratuje, ale působí také močopudně. To je ideální při onemocnění ledvin, které potřebují zvýšený příjem tekutin. Meloun je vhodný i při artritidě či kožních onemocnění. Meloun je také důležitý pro udržování minerální rovnováhy v těle.

Trávicí trakt

Vláknina obsažená v jemné dužině je velmi příznivá pro trávicí trakt. Pečuje preventivně o jeho zdraví a chrání před vznikem zácpy.

Hubnutí

Meloun je také ideálním spojencem při hubnutí. Obsahuje totiž jen málo kalorií (na 100 g obsahuje přibližně 188 kJ), přitom poměrně dobře zasytí a zažene chutě na sladké.

Antioxidant

Rozmanitý obsah vitamínů, vody a karotenoidů z něj činí dobrou „čističku“ organismu. Detoxikuje organismus a dbá o jeho celkové zdraví.

Vitamín C

Vodní meloun je dobrým zdrojem vitamínu C, který přispívá k normální funkci imunitního systému, chrání buňky před oxidačním stresem a vás před únavou a pocitem vyčerpanosti, podporuje vstřebávání železa atd. Je tedy pro zdraví velmi přínosným.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X