Vláknina, proteiny a hořká čokoláda pomáhají snížit chuť k jídlu

Chcete zhubnout pár kil a snažíte se jíst zdravě? Někdy je velmi těžké odolat sladkým dobrotám nebo večerním brambůrkům. Vyzkoušejte pomocníky z přírody, kteří vám pomohou snížit chutě k jídlu a vyhnout se mlsání, když nemáte hlad.

Vyvážený jídelníček zahrnuje všechny druhy potravin. Pokud se snažíte jíst zdravě, neměli byste si odpírat ani drobné prohřešky. Sami dobře víte, že pokud některou potravinu zcela omezíte, tím více na ni potom mátě chuť.

Zejména v začátcích změny jídelníčku je však důležité zvyknout si na nové chutě. Průmyslově zpracované potraviny zpravidla obsahují vysoké množství rafinovaného cukru, soli, dochucovadla a aromata, díky kterým jsou jejich chutě výrazné. Oproti tomu se může zdát zeleninová polévka nebo salát z cizrny zkrátka bez chuti. 

Vyzkoušejte potraviny, které vám pomohou snížit chuť k jídlu a nastartovat hubnutí. Jsou dostupné v každém obchodě a zvládnete je hravě připravit sami.

Jak překonat chutě na sladké
pixabay.com

Hořká čokoláda tlumí chutě na sladké

Zakázat si veškeré mlsání by bylo velmi naivní a pokud chcete žít zdravě po zbytek života, askeze není tou správnou volbou. Vyzrajte na své chutě chytře: místo tabulky mléčné čokolády si dejte několik čtverečků čokolády s vysokým podílem kakaa. Můžete zvolit i různé příchutě, jako je čokoláda s pomerančovou kůrou nebo hořká čokoláda s krystalky mořské soli. Na trhu je bohatý výběr a pokud sáhnete po vysokoprocentní čokoládě, nehrozí, že byste ji snědli celou.

Čokoláda navíc obsahuje kyselinu stearovou, která podle vědců zpomaluje trávení. Budete tak mít dříve pocit sytosti. Pokud zvolíte čokoláda s obsahem kakaa minimálně 85%, snížíte nejen apetit, ale také pocit hladu.

Vánoční svátky jsou plné lákadel a vy se bojíte selhání? Vyzkoušejte vánoční mlsání, které si můžete dopřát bez výčitek

čokoláda a hubnutí
pixabay.com

Vláknina zaplní žaludek

Zdravotní přínosy vlákniny by vydaly na mnoho knih a v boji proti přebytečným kilům je vláknina prakticky nepostradatelná. Nemusíte sahat po drahých doplňcích stravy s vlákninou, v přírodě je více než dost jejích přirozených zdrojů.

Nejvíce vlákniny obsahuje ovoce a zelenina. To je jedním z důvodů, proč byste měli přidat porci ke každému jídlu. Na oběd si dejte přírodní plátek s rýží a lehkým salátkem nebo pečenou rybu s brambory a kousky zeleniny. Ranní ovesnou kaši dochuťte rozmačkaným banánem a do müsli přidejte hrst borůvek. Pokud vás večer honí mlsná, nakrájejte si jablko nebo kolečka mrkve. 

Příklad vyváženého jídelníčku
pixabay.com

Vláknina vám krásně zaplní žaludek a během trávení navíc začne kvasit, což způsobuje tvorbu esenciálních mastných kyselin. 

Dalšími zdroji vlákniny je také celozrnné pečivo nebo luštěniny. Zařaďte do jídelníčku grahamové rohlíky místo bílých a karbanátky zkuste udělat z červené čočky, určitě si pochutnáte.

Pokud nemáte v chladnějších dnech chuť na čerstvou zeleninu, dopřejte si porci tepelně upravené- můžete si připravit třeba asijské jídlo s restovanou kapií, mrkví a čínským zelím nebo pečené plátky dýně s olivovým olejem a bylinkami.

vláknina a hubnutí
pixabay.com

Bílkoviny vás zasytí na delší dobu

Pokud se chcete vyhnout mlsání mezi jídly, volte potraviny s vysokým obsahem proteinů, které vaše tělo tráví pomaleji. Díky tomu vydržíte sytí delší dobu a nebudete mít potřebu dohánět ztrátu energie sladkými tyčinkami nebo pečivem.

Je důležité přidat bílkoviny jako součást všech hlavních jídel. Pokud si dáte k snídani vajíčka místo rohlíků, nebudete mít potřebu dát si ještě před obědem svačinku. 

Oběd je hlavní jídlo dne a měl by obsahovat všechny důležité živiny: sacharidy, tuky, vlákninu, vitamíny, minerály a právě proteiny. Vhodnými zdroji jsou maso, ryby, vejce, ale také tofu, luštěniny nebo mléčné výrobky. Snažte se jíst pestře a každý den zvolit jiný druh bílkoviny– jednou plátek bílého masa a podruhé třeba restovanou zeleninu s tofu.

Zdroje proteinů
pixabay.com

Zdroj: healthline.com 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X