Důvody, proč byste měli pravidelně chodit k zubaři

Proč jsou pravidelné návštěvy zubaře důležité? Tuto otázku si pokládáme často. Pokud nás nic nebolí, je opravdu nutné chodit k zubaři? Odpověď je ANO.

Pravidelné návštěvy zubaře jsou nezbytné, abyste si udrželi optimální zdraví zubů a dásní. Nejlepší je navštěvovat zubaře dvakrát ročně nebo jednou za šest měsíců.

Co se děje na pravidelné prohlídce?

Prohlídka se rozděluje na dvě části. Obecná kontrola a případné vyčištění.

  1. Kontrola

Zubař vyšetří ústní dutinu a zkontroluje stav povlaku na zubech a dásních. Zkontroluje, zda nemáte kazy nebo netrpíte záněty. Zubní povlak je ve skutečnosti čistá a lepivá hmota bakterií, které se zachytávají na zubech a dlouho se neodstraňují. Z toho může časem vzniknout i kaz – ten však již čištěním neodstraníte. Zubní kaz může vést i k jiným nepříjemnostem v ústech.

Po prohlídce zubů zkontroluje lékař také dásně. Zubaři používají speciální nástroj ke změření vzdálenosti mezi zubem a dásní. Pokud máte dásně v pořádku, tyto mezery jsou zanedbatelné, pokud trpíte dásňovým onemocněním, mezery jsou hlubší. V rámci prohlídky může lékař vyšetřit také hrdlo, krk, obličej a jazyk.

  1. Čištění

Zubní povlak se dá snadno odstranit čištěním. Kaz se však tak snadno odstranit nedá, tehdy je zubař nezbytný, aby vás ho zbavil. Na místo kazu se následně dosadí plomba. Trvá nějakou dobu, než zatuhne.

Rady, jak pečovat o zuby mezi návštěvami zubaře

Mezi pravidelnými návštěvami byste se o své zuby a dásně měli starat. Kromě čištění a vyplachování byste si čas od času měli zuby prohlédnout.

  • Ideálně byste zuby měli čistit dvakrát denně. Používejte pastu, která obsahuje fluoridovou ochranu.
  • Alespoň jednou denně si ústa vypláchněte.
  • Zvykněte si používat ústní vodu, díky které se zbavíte zbylých nebezpečných bakterií. Ústní voda navíc osvěží váš dech.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X