Kurkuma jako univerzální bojovník na všechny neduhy

Známá také pod svým odborným názvem kurkuma dlouhá je kurkuma rhizomatická bylinka a trvalka z rodiny zázvorníkovitých rostlin Zingiberaceae. Sbírá se obvykle kvůli obsaženým rhizomům a díky nim je sezónně úspěšná.

Navíc se běžně používá jako koření v Indii, Pákistánu, Bangladéši a dalších zemích. Kromě funkce koření má kurkuma mnoho dalších zdravých vlastností a výhod.

Protizánětlivá

Kurkuma spouští v těle protizánětlivé procesy. Podle deníku Oncogene, citováno Draxem, zjistily studie, že kurkumín v kurkumě disponuje různými protizánětlivými sloučeninami a v porovnání s nimi jsou aspirin a ibuprofen méně účinné. Takové objevy se ukázaly být prospěšné všem lidem, neboť záněty jsou obvykle vnímány jako běžné potíže, mezi které patří třeba bolest, nebo artritida, zánět močových cest nebo rakovina.

V souvislosti se záněty se na kurkumu odkazuje také jako na látku snižující bolest za podmínek podobných artritidě. Cílem studie bylo porovnat prospěšné vlastnosti kurkumy s léky proti artritidě, jako jsou například diclofenac sodný, a to od dob poruch těl lidí náchylnějších na vývoj srdečních a urogenitálních onemocnění. Průzkum zkoumal 45 pacientů, kteří trpěli revmatickou artritidou, stavem způsobeným beta streptokoky, což může rovněž vést k srdečním onemocněním.

Výsledky studie odhalily, že účastníci, kteří užívali kurkumu, vykazovali vyšší procentuální zlepšení v porovnání s těmi, kteří užívali diclofenac sodný. Navíc se zjistilo, že kurkuma je bezpečná a nevede k žádným nežádoucím následkům.

Proti cukrovce a srdečním onemocněním

Kurkuma může pomoct předcházet výskytu cukrovky a srdečních onemocnění. Podle „Deseti nejlepších domácích přípravků“ dodává kurkuma dostatek inzulinu a zlepšuje stav glukózy. Kromě toho může docílit i snížení nedostatku inzulinu a rovněž předcházet vývoj druhého typu cukrovky, která se často pojí s nekvalitním životním stylem. Zatímco kurkuma může také zrychlit účinnost diabetických léků, může způsobit hypoglykemii či nízkou hladinu cukru v krvi. Je proto dobré vyhledat lékaře před užíváním kurkumových kapslí.

Současně s touto proti diabetickou funkcí dokáže kurkuma také snižovat množství cholesterolu v krvi. Schopnost regulovat hladinu cholesterolu znamená zvýšené šance, že se ve vašem těle nevyvine žádné srdeční onemocnění.

Antioxidační a protirakovinná

Výhody kurkumy pro lidské tělo spočívají v jejich antioxidačních vlastnostech. Podle Authority Nutrition slouží kurkuma jako antioxidant, který může pomoci tělu zbavit se volných radikálů a dalších škodlivých prvků. Navíc zlepšuje funkci antioxidačních enzymů, které tělo přirozeně vytváří. Tímto způsobem zabraňuje kurkuma toxickým látkám a současně aktivuje přirozený tělní antioxidační mechanismus.

Se svými antioxidačními vlastnosti se kurkuma spojuje rovněž s prevencí proti rakovině. Studie určily sílu kurkumy, když přijde na léčbu rakoviny, a slibují, že některé její funkce dovedou zpomalit růst, vývoj a rozšiřování rakovinových buněk. V této studii, která zahrnovala 44 mužů s nálezy nádorů, se zjistilo, že čtyři gramy kurkumy denně po dobu třiceti dnů vedou ke snížení počtu lézí o čtyřicet procent.

Několik studií došlo k závěru, že kurkuma u zvířat zastavuje růst rakovinových buněk a nádorů, nicméně úsilí dokázat, že kurkuma pozitivně ovlivňuje rakovinovou léčbu v lidském těle, ještě není u konce.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X