Nejlepší potraviny pro ty, kdo trpí bolestivou artritidou

Trpíte vy nebo někdo z vašich blízkých artritidou spojenou s bolestí kloubů? Máte bolesti v rukou či kolenou nebo dalších kloubech v těle, které se objevují a mizí? Stavy se zhoršují v chladném období nebo v případech vyšších zátěží kloubů? Pokud ano, je velmi pravděpodobné, že máte artritidu. Většina lidí si však neuvědomuje, že i stravou se tyto obtíže dají ovlivnit. Všechny níže jmenované potraviny obsahují protizánětlivé sloučeniny, které pomáhají zmírnit bolest a podpořit imunitu.

Ananas

Profesionální sportovci na celém světě pijí šťávu nebo jedí čerstvé kousky ananasu a to proto, že toto ovoce pomáhá urychlovat regeneraci svalů a zmírnit zánět. Ananas obsahuje látku zvanou bromelain, která nejen zastavuje zánět, ale také zlepšuje trávení.

Para ořechy

Obsahují velké množství selenu – 3 až 4 kousky poskytnou 270 mikrogramů tohoto prvku. Lidé, kteří mají v těle malé množství selenu, mají vyšší pravděpodobnost výskytu osteoartrózy.

Borůvky

Tyto malé bobulky obsahují silné antioxidační a imunitní sloučeniny a pomáhají regulovat tvorbu zánětu v těle. Artritida patří mezi autoimunitní poruchy, proti kterým právě borůvky pomáhají bojovat.

Olivový olej

Olivový olej patří mezi nejvíce používané oleje a to hned z několika důvodů – exktra panenský olivový olej je dobrý pro zdravé fungování srdce, má protizánětlivé účinky a je to velmi účinný bojovník proti artritidě. Není však vhodný pro tepelné úpravy. Lze jej využít jako zálivku na saláty.

Mořské plody

Především humr nebo krevety obsahují velké množství glukosaminu, který pomáhá zastavit či redukovat výskyt artritidy.

Kurkuma

Ačkoli to není potravina, ale koření, mluví se o něm jako o králi v oblasti protizánětlivých prostředků. Četné studie ukazují, že kurkuma zmírňuje bolesti a zastavuje záněty. Stačí ji přidávat do vámi připravovaných pokrmů.

Losos

Kromě toho, že losos obsahuje mnoho zdravých omega-3, obsahuje také další sloučeniny, jako je kalcitonin a proteoglykan, o nichž vědci zjistili, že pomáhají v boji proti artritidě tím, že snižují účinky zánětu v kloubech.

Cibule

Cibule obsahuje silnou sloučeninu zvanou kvercetin, což je antioxidant, který inhibuje zánětlivé sloučeniny v těle.

Sója

Sójové a sójové produkty, jako je tofu, jsou nejen úžasnými zdroji bílkovin, ale několik výzkumných studií ukazuje, že tyto potraviny mohou oddálit nástup revmatoidní artritidy snížením zánětu kloubů a snížením rozpadu chrupavky. Zařaďte soji či produkty z ní alespoň 3x týdně do svého jídelníčku.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X