Domácí zubní pasta je jednoduchá na výrobu: zkuste černou!

Potrpíte si na kvalitní kosmetiku bez chemie? Zkoušíte rádi domácí kosmetické výrobky? Pokud se nebojíte změny, domácí zubní pasta je výzva pro vás! Její výroba je jednoduchá a můžete vyzkoušet také variantu s černým uhlím. Jak na to? 

Proč zkusit vlastní pastu na zuby

Zkoumali jste někdy složení zubních past? Pokud máte nějakou po ruce, není od věci po ní sáhnout a podívat se na složení zblízka. Ve většině zubních past se totiž nachází dvě suroviny: glycerin a fluorid sodný

Glycerin propůjčuje pastě její krémovitost, ale zároveň nepodporuje hojení dásní. A fluorid sodný vzniká jako vedlejší produkt při výrobě hliníku a je oblíbenou součástí jedů pro potkany. Při výrobě své vlastní pasty můžete tyto dvě suroviny vynechat a nahradit je přírodnějšími variantami, které budou mít pro vaše zuby větší přínos.

Zubní pasta ze čtyř surovin

Výroba domácí pasty na zuby není nic složitého. Základní recept se skládá z pouhých čtyř ingrediencí. Těmi jsou:

  • kokosový olej (6 lžic)
  • jedlá soda (6 lžic)
  • éterický olej (25 kapek)
  • stévie v prášku nebo tekutém stavu (1 lžíce)

Pokud vás láká vyzkoušení pasty s černým aktivním uhlím, můžete jej přidat do základního receptu. Pro tyto účely vám bohatě postačí živočišné uhlí v tabletách, které rozdrtíte lžičkou na jemný prášek. Nebojte se, že by měl obsah uhlí vliv na vaše trávení, bohatě postačí jedna tableta na celou várku zubní pasty.  

Chcete mít zuby nejen čisté, ale také zářivě bílé? Vyzkoušejte přírodní bělení zubů pomocí potravin s bělícím účinkem. 

Zubní pasta na kartáčku.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Nepodceňujte výběr správného éterického oleje

Surovinou, která celé pastě dodá chuť a zároveň i antibakteriální vlastnosti, je éterický olej. Jeho výběr záleží pouze na vás a na tom, jaké chutě preferujete. V praxi se skvěle ověřily tyto oleje: 

  • grapefruitový, který má lehkou ovocnou vůni a chuť
  • mátový, který vám dodá pocit čerstvého dechu
  • tea tree, který může být pro někoho příliš štiplavý
  • pomerančový olej, který je o něco sladší než grapefruitový
  • olej z citronové trávy, který má příjemnou citrusovou vůni i chuť

Postup přípravy a uskladnění

Jakmile se rozhodnete, který éterický olej do pasty použijete, nachystejte si zbytek surovin a všechny důkladně smíchejte pomocí ručního šlehače. Následně pastu přemisťte do nádoby s širokým hrdlem a na kartáček ji nanášejte tak, že kartáček nejprve namočíte ve vodě a následně štětinkami ponoříte do nádoby s pastou.

Domácí pasta je nejenom snadná na přípravu, ale můžete si vyrobit chuť přímo na míru a mít jistotu, že si čistíte zuby 100 % přírodním produktem. Hotový výrobek můžete skladovat v ledničce, kde získá tužší konzistenci a umocníte tak osvěžující efekt v případě, že jste použili jiný než mátový éterický olejíček.

Baví vás výroba domácí kosmetiky a dáváte přednost přírodním přípravkům na tělo? Vyzkoušejte také domácí šampon podle vašeho typu vlasů, který báječně voní a suroviny na něj naleznete doma v kuchyni.

Zdroj: simplegreensmoothies.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X