Choroby vyžadující první pomoc

Z ostatních chorob, při nichž je zásah první pomoci nevyhnutelný, vyniká skupina onemocnění charakterizovaných bezvědomím následkem poškození ústřední nervové soustavy. Postižený často padá jako podťatý. Někdy sotva stačí výkřikem upozornit na svůj stav.

Padoucnice – epilepsie

V lehké formě je to záchvatovitá chvilková ztráta vědomí, v těžké formě náhlé bezvědomí, pád na zem, škubavé křeče celého těla, pěna kolem úst, chrčivě dýchání a pomočení. Postiženého uložíme ve stínu (chráníme ho před slunkem) a trochu mu podložíme hlavu. Na krku a na hrudníku mu uvolníme oděv. Mezi zuby vložíme svinutý kapesník, aby si nepokousal jazyk. Na čelo přikládáme studené obklady.

Mozková mrtvice

Mozkovou mrtvici způsobuje krvácení do mozku, hlavně u starších lidí. Postižený zprvu cítí tíži, pak může upadnout až do bezvědomí. Část těla ochrne, obličej je červený, postižený chrčivě dýchá. Někdy dochází k okamžité smrti. Postiženého uložíme s podloženou hlavou, uvolníme mu oděv, na čelo přikládáme studené obklady. Při poruše dýchání a srdeční činnosti zavádíme umělé dýchání, popřípadě i s masáží srdce.

Srdeční mrtvice – infarkt srdeční

Srdeční infarkt postihuje většinou muže ve věku 30 až 50 let. V mírnějších případech se projeví prudkou bodavou bolestí v krajině srdeční nebo tlakem na hrudníku. V těžkých případech po výkřiku nebo upozornění na náhlou nevolnost, někdy i zcela bez projevu, nastává okamžité bezvědomí, nemocný klesá, srdeční činnost se zastavuje, chrčivé dýchání po chvíli též ustává.

Lehčí případy infarktu vyžadují úplný klid na lůžku, bez sebemenšího pohybu, a rychlou lékařskou pomoc. V těžkých případech s bezvědomím a klinickou smrtí je nutné okamžité kříšení.

Náhlý porod

První pomoc

Výjimečně je nutno poskytnout první pomoc ženě při náhlém porodu ve vlaku, v letadle nebo v domácnosti. Především je nutno si důkladně umýt ruce. Po ustání tepu v pupeční šňůře podvážeme pupeční šňůru na dvou místech asi 5 cm a 10 cm od pupku dítěte čistými tkanicemi nebo obinadlem & přestřihneme ji nůžkami mezi podvázanými místy.

Po poskytnutí první pomoci u uvedených chorob a případů je nutno okamžitě volat sanitní vůz s lékařem.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X