Co se vám vybaví pod pojmem med? Představíte si pilné včelky bzučící kolem vás nebo vidíte sebe, jak olizujete pořádnou lžíci medu? Již starověcí Egypťané znali blahodárné účinky medu, používali ho k hojení ran, proti zánětům nebo jako oběť bohům. 

Med je tu s námi už tisíce let a není divu, že se stal lékem na spoustu nemocí. Je nabitý antibakteriálními sloučeninami a antioxidanty, které mají na naše tělo skvělý vliv. Antioxidanty podporují imunitní systém a bojují s nemocemi.

Je v medu cukr?
pixabay.com

Na rány, popáleniny,  záněty i kašel

Studií bylo zjištěno, že med reaguje s tělními tekutinami za vzniku peroxidu vodíku, který ničí bakterie. Kromě léčby ran se dá použít i na popáleniny. Při popálení naneste med přímo na postiženou oblast, zavažte obvazem a zábal vyměňujte každý den. Jedním z nejúčinnějších druhů je Manuka med, který pochází z Nového Zélandu a používá se k léčbě chronických vředů a dekubitů. 

Další vlastností medu jsou jeho protizánětlivé účinky. Ukázalo se, že umí léčit záněty v krku, mozku i plicích. Pokud vás trápí kašel, vystačíte si opět s medem. Působí proti hlenům a vytváří v krku ochranný film, který poskytuje úlevu od podráždění. Další z výzkumů uvádí, že stačí užívat 2 čajové lžičky včelího medu před spaním, abyste předešli nočnímu kašli a probouzení ze spaní. 

Na bolesti v krku tu máme také recept: naplňte šálek do poloviny vodou, druhou polovinu doplňte šťávou z citronu, přidejte lžičku medu, lžičku zázvoru a promíchejte. Tato přírodní receptura vám může pomoci více, než prášky z lékárny. 

Včelí med a zdraví
pixabay.com

Přírodní očista a lék

Zkoušeli jste se někdy umýt medem? Stačí smíchat 2 čajové lžičky medu se lžící olivového oleje a získáte skvělý hydratační přípravek pro vaše tělo. Molekuly cukru zadržují v pokožce vodu, proto se můžete setkat s jeho častým využitím v dermatologii. Působí proti lupům, očistí tělo a zbaví vás bakterií způsobujících zápach nebo třeba akné. 

Pravidelná konzumace medu má skvělý vliv na srdce. Antioxidanty zabraňují vzniku srdečních chorob, rozšiřují tepny a umožňují tak lepší průtok krve do srdce. Můžete tak předejít infarktu či mozkové mrtvici. Další výhodou je snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Některé studie dokonce uvádí, že med způsobuje snížení hladiny ,,zlého” LDL  a zvýšení hladiny ,,hodného” HDL cholesterolu. 

jak vyléčit kocovinu medem
pixabay.com

Další výhody medu

Po komářím kousnutí zmírňuje svědění a podráždění. Působí také proti kocovině, fruktóza v medu pomáhá tělu rozkládat alkohol na neškodné produkty. Antioxidanty navíc neutralizují škodlivé účinky alkoholu. 

Med pomáhá také v boji proti alergiím. Uvádí se, že alergici by měli užívat alespoň lžíci místního surového medu denně, aby zmírnili přehnané reakce na pyl. Surový med se skládá z 80% cukru, zbytek je voda, vitamíny, minerály, pyl a bílkoviny, můžeme ho tedy považovat za přírodní zdroj energie. 

Dále podporuje trávení, působí proti zácpě a nadýmání. Ke zlepšení trávení stačí 1-2 lžičky medu třikrát denně před jídlem. Med má rovněž vliv na posílení imunity, podporu spánku a regulaci hmotnosti.

Tipy navíc

  • Trápí vás pupínky a nechce se vám pořád utrácet za drahé krémy? Použijte med smíchaný s muškátovým oříškem, aplikujte na pupínek, nechte působit 20 minut a pak omyjte vodou. 
  • Pokud se snažíte zhubnout, vyměňte v kuchyni bílý rafinovaný cukr za včelí med a brzy uvidíte výsledky.

Zdroj: activebeat.com