Co je to glycin a co byste o něm měli vědět?

Glycin je aminokyselina, kterou naše tělo používá k tvorbě proteinů, které potřebuje pro růst a udržování tkáně a pro výrobu důležitých látek, jako jsou hormony a enzymy. Naše tělo přirozeně produkuje glycin z jiných aminokyselin, ale nachází se také v potravinách bohatých na bílkoviny a je k dispozici jako výživový doplněk. Dnes lze glycin koupit například ve formě prášku.

Je potřebný pro tvorbu silného antioxidantu

Glycin je jednou ze tří aminokyselin, které naše tělo používá k produkci glutationu, což je silný antioxidant, který pomáhá chránit naše buňky před oxidačním poškozením způsobeným volnými radikály, o nichž se domníváme, že jsou základem mnoha nemocí.

Je součástí kreatinu

Glycin je také jednou ze tří aminokyselin, které naše tělo používá k přípravě sloučeniny nazývané kreatin. Kreatin poskytuje energii našim svalům. Také byly prováděny studie o jeho účincích na zdraví kostí, mozku a neurologických stavů, mezi něž patří Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Hlavní aminokyselina v kolagenu

Kolagen je strukturální protein, který obsahuje vysoké množství glycinu. Kolagen je nejhojnější protein v těle. Poskytuje sílu pro naše svaly, kůži, chrupavku, krev, kosti a vazy. Doplnění kolagenu prokázalo, že prospěje zdraví kůže, zmírňuje bolesti kloubů a zabraňuje ztrátě kostní tkáně. Proto je důležité, abychom získali dostatek glycinu na podporu tvorby kolagenu v našem těle.

glycin

Může zlepšit kvalitu spánku

Tato aminokyselina má uklidňující účinek na mozek a může nám pomoci zlepšit kvalitu našeho spánku. Výzkum u lidí s poruchami spánku ukázal, že užívání 3 gramů glycinu před spaním výrazně zlepší rychlost usínání.

Může chránit naše srdce

Zabraňuje akumulaci sloučeniny, která byla ve velkých množstvích spojena s aterosklerózou, ucpáváním a zúžením tepen.

Může chránit před ztrátou svalové hmoty

Glycin může snížit ubývání svalů, což je stav, který nastává při stárnutí, podvýživě anebo když je vaše tělo pod stresem. Úbytek svalové hmoty vede k ubývání síly a snižování funkčního stavu organismu.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X