Detox: Často víc škodí víc, než pomáhá

Detoxem neboli očistou organismu se většinou označují krátkodobé dietní zásahy, jejichž cílem je zbavit tělo toxinů a podpořit hubnutí. Obvykle jde o nejrůznější očistné kúry, během nichž dotyčný pije speciální šťávy, nebo o období půstu. I když je detox často prezentován jako skvělý způsob, jak náš organismus očistit a nastartovat k lepšímu fungování, není tomu tak zcela.

Naše tělo je schopné se z velké části očistit samo

V případě, že jste zdraví a žijete relativně zdravým životním stylem, je totiž detox pro váš organismus z velké části zbytečný. Je to proto, že náš organismus již má vlastní detoxikační systém zahrnující játra, ledviny a kůži. Ve skutečnosti tak má naše tělo k dispozici několik účinných způsobů, jako je například pocení či vylučování, které pomáhají odstranit z organismu případné toxiny a nežádoucí látky. Konkrétní schopnost těla detoxikovat se závisí na různých faktorech, včetně věku, pohlaví, zdravotního stavu, genetiky, stravy a užívaných léků.

Neexistují žádné konkrétní důkazy, které by naznačovaly, že detoxikační diety opravdu prokazatelně fungují a pomáhají. Obecně platí, že studie zkoumající účinky detoxikačních diet jsou omezené a často probíhají pouze na zvířatech.

Detoxikační diety mohou být zdraví škodlivé

Nejenže jsou očistné kůry a půsty často zbytečné a neužitečné, ale některé z nich mohou ve skutečnosti našemu tělu uškodit. Detoxy v podobě kávových klystýrů, při nichž si člověk podává kávu přes konečník, mohou vést k popáleninám či perforaci konečníku, bakteriálním infekcím a oslabení střev. Půst může zase výrazně snížit příjem kalorií a živin, což může ve skutečnosti zpomalit váš metabolismus a způsobit únavu.

A pokud si myslíte, že proplachování organismu zvýšením příjmu tekutin pomocí vody či rozmanitých ovocných a zeleninových šťáv je užitečné, opět to není zcela bez rizika. Nadměrná konzumace vody může vést k hyponatremii, závažnému stavu, který drasticky snižuje množství sodíku v krvi. Odborníci se obecně shodují, že opravdu není nutné držet detoxikační dietu. Po mnoha detoxikačních dietách se budete cítit unavení a slabí.

Detoxikační štávy.
zdroj: pixabay.com

Jak organismu pomoci s očistou

I když je většina detoxikačních diet zbytečná, neznamená to, že potraviny, které se člověk rozhodne konzumovat, nemají vliv na detoxikační systém těla. V těle se hromadí škodlivé látky z okolního prostředí. Patří mezi ně těžké kovy, jako je rtuť, a perzistentní organické látky, které jsou přítomny v potravinách, půdě a vodě. Hromadí se především v tělesném tuku a jsou spojovány s chronickým zánětem, oxidačním stresem a zvýšeným rizikem úmrtí.

Přestože je tělo vybaveno k vlastní detoxikaci, vyvážená strava a menší vystavení toxickým látkám v potravinách a životním prostředí může pomoci podpořit orgány zapojené do biotransformace, během které dochází ke změně chemické struktury toxických látek, které se stávají neaktivními. Tělo pak tyto látky samo vyloučí.

Například strava s nedostatkem bílkovin negativně ovlivňuje schopnost organismu detoxikovat se. Tělo totiž potřebuje bílkoviny pro enzymatické reakce, které jsou pro proces detoxikace rozhodující. Rovněž vláknina je důležitou živinou, která může pomoci zlepšit vylučování toxinů prostřednictvím stolice. Může také zlepšit funkci střevní bariéry, což může pomoci chránit orgány podílející se na detoxikaci před prozánětlivými bakteriemi. Nejúčinnějším způsobem, jak tělu dodat živiny, které potřebuje k tomu, aby se detoxikovalo samo, je zdravá strava.

Místo detoxu organismu můžete vyzkoušet detox domácnosti. V čem spočívá?

Zdroj: healthline.com, everydayhealth.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, nccih.nih.gov, researchgate.net

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X