Nejlepší pohyb na čerstvém vzduchu je práce na zahradě: přivítejte jaro

Hledáte ideální pohybovou aktivitu na protažení celého těla? Láká vás sluníčko ven? Pusťte se do zahrádkaření! Jaro je již v plném proudu a je nejvyšší čas vaši zahradu připravit na novou sezónu. Pokud jste přes zimu zaháleli, čeká vás možná hodně práce. Pusťte se do ní s celou rodinou!

Nakupte semínka a sbírejte dešťovku

Nejdříve si pořiďte cibulky a semena všeho, co budete chtít letos pěstovat. Co takhle vyzkoušet domácí pěstování superpotravin?  Stačí navštívit zahradnictví nebo si vše objednat z internetu. Zde najdete velké množství online zahradnictví, možná objevíte i plodiny, které jste nikdy nepěstovali, ale konečně je chcete vyzkoušet. 

Začněte shromažďovat dešťovou vodu, kterou budete potřebovat na zalévání. Většinu roku v zimě prší nebo sněží, takže je nejvyšší čas připravit sudy a vodu sbírat. Srážková voda je nejlepším druhem vody pro všechny rostliny. 

zahrada na jaře
pixabay.com

Jak vyčistit záhony a truhlíky

Z květinových záhonů odstraňte veškerý plevel a také jiné nečistoty jako suché listí a větvičky. Veškerý organický odpad můžete použít na kompost, kde se z něj za pár měsíců stane perfektní hnojivo. Jakmile máte půdu připravenou, můžete nasypat zhruba 5 cm silnou vrstvu hnoje nebo kompostu. 

Skleník na jaře potřebuje údržbu

Skleníku je třeba věnovat velkou pozornost. Vnější část umyjte dezinfekčním prostředkem nebo saponátem, abyste odstranili mech, špínu a řasy. Pustíte tak dovnitř více světla a odstraníte úkryt pro škůdce a nemoci. 

Vyčistěte pečlivě také vnitřek skleníku. Všechny zbytky rostlin odstraňte i na podlaze a policích a umyjte je horkým roztokem dezinfekce. Umýt musíte také květináče a podnosy na semena a následně skleník pořádně vyvětrejte, aby vyschnul. Podívejte se také, jestli není někde prasklý a není nutné opravit sklo.

jak založit záhony
pixabay.com

Pusťte se do sázení

Máte vše připraveno? Pak vás čeká ta nejzábavnější část práce, do které zapojte i děti

Květiny, které potřebuje delší vegetační období, můžete vysadit už v lednu nebo únoru. Patří sem muškáty, begónie nebo papriky či lilky. Musíte je ale chránit před možnými přízemními mrazíky.

Pokud nevíte, co a kdy vysadit, podívejte se na přehled, které ovoce a zeleninu lze zasadit již během března či dubna

Jak odhalit škůdce ještě před vypuknutím sezóny

Chcete své rostlinky ochránit před vším, co by jim mohlo ublížit? Na zahradě se zbavte všech škůdců, kteří vám mohou ničit úrodu. Podívejte se do listů vytrvalých rostlin a bylin a ujistěte se, že se sem přes zimu neschovali slimáci nebo mšice. Vyčistěte také květináče, které jste používali loňský rok. 

zvířata na zahradě
pixabay.com

Zapojte partnera do drobných oprav

Začátek jara je ideálním obdobím, kdy můžete zkontrolovat ploty, brány a mříže. Pokud vidíte, že je plot starý a další sezonu nevydrží, myslete na opravu včas, abyste pak rostliny mohli sázet, aniž byste se báli, že vám je nebo některé vybavení zahrady někdo ukradne. 

Dále zaostřete zahradní nářadí, které budete během jarních a letních měsíců potřebat. Pomůže vám to uchovat je k dispozici delší dobu, což vám ušetří peníze na nákup potřebnějších věcí. Také pravidelným čištěním zabráníte tomu, že se k rostlinám dostanou houby a plísně, které mohou na nářadí ulpívat. 

Kompost je na prvním místě

Jako poslední si vytvořte místo, kam budete ukládat kompost. Můžete si buď koupit kompostér nebo si vytvořit vlastní pomocí dřevěných desek. Na kompostovač můžete odkládat veškerý organický odpad ze zahrady i kuchyně. Jakmile se rozloží, získáte na živiny bohaté hnojivo. 

trvalky na zahradu
pixabay.com

Zdroj: thompson-morgan.com

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X