Jarní detox v domácnosti krok za krokem: dopřejte očistu i vašemu bydlení

Chcete si udělat pořádek v životě? Začněte od prostředí, ve kterém trávíte většinu času. Váš domov je stejně jako vaše tělo po zimě zanesený spoustou nečistot a sezónních věcí, které je na čase uklidit. Vyzkoušejte jarní úklid v 5 krocích, díky kterému se vám bude doma lépe dýchat.

Zbavte se nepotřebných a sezónních věcí

Máte v předsíni sněhule vedle jarních tenisek a v komoře na prvním místě stojí lyžařská výbava? Pokud jste už naladění spíše na jarní aktivity, je na čase uskladnit všechno zimní vybavení od sáněk až po extra teplé kabáty. 

Až budete ze skříně vytahovat jarní svetříky a sukně, proberte se všemi policemi až dozadu a nemilosrdně vyřaďte všechno, co už nehodláte nosit. Nepotřebné oblečení odneste do kontejneru na šatstvo nebo vyměňte s kamarádkou za její poklady ze skříně.

Jarní detox prospěje i vaší kuchyni. S teplejším počasím přichází chuť na čerstvé zelené potraviny, bylinky a naopak do pozadí se dostávají hřejivé polévky a těžká masa. Roztřiďte zásoby zimních potravin a spotřebujte všechny zbytky tak, aby se během teplých měsíců zbytečně nekazily při čekání na chladnější počasí.

jak sladit interier
pixabay.com

Velký úklid bez chemie

Děsí vás představa jarního úklidu a pucování oken? Zkuste letos vyčistit byt i zahradu trochu jinak- šetrně. Zbytečně velké množství chemických čistících prostředků dráždí jak vaši pokožku, tak dýchací cesty a zároveň oslabuje imunitu.

Na většinu povrchů vám bohatě postačí octová voda, která odstraní vodní kámen i naleští zrcadla. Záclony zkuste vyprat v obyčejné sodě a na barevné prádlo určitě stojí za vyzkoušení prací ořechy, které zanechají oblečení měkké i bez použití aviváže či sušení v sušičce.

Venkovní prostory, sedací nábytek na balkoně i dlaždice na terase bez problémů umyjete čistou vodou.

minimalistický interiér
pixabay.com

Jak opticky zvětšit prostor

Doma trávíme v poslední době více času, než dříve a proto bychom měli věnovat zvláštní pozornost nejen úklidu, ale také tomu, aby se doma nehromadily nepotřebné věci, které zbytečně zahlcují prostor k životu.

S příchodem jara převlékněte textilní doplňky, jako jsou polštáře, přehozy na sedačce nebo závěsy v oknech do světlých barev. Nebojte se vyměnit také obrazy na stěnách a jiné dekorace, které vyniknou v neutrální bílé či šedé barvě.

Pokud chcete do bytu vnést trochu jarní energie, pořiďte si pokojové rostliny. Nejen že skvěle vypadají, ale čistí vzduch, který doma všichni dýcháte.

Pokud chcete opticky zvětšit místnost, pověste na stěnu místo obrázků zrcadla, na trhu existuje nekonečné množství velikostí a tvarů.

jak opticky zvětšit prostor
pixabay.com

Jak sladit jarní interiér

Jaké jsou typické jarní barvy? Inspirujte se v přírodě a vpusťte do interiéru svěží zelenou, žlutou a pastelové barvy. Nemusíte hned malovat stěny na barevno, stačí barevně sladit bytové doplňky, na stůl postavit kytici tulipánů a schovat všechny předměty, které zvolenou barevnou paletu narušují.

Pokud preferujete minimalismus, jako základ použijte bílou a barvy ponechte jen v náznacích- na drobných detailech, vzorku povlaku na polštářích nebo barevných dekoracích, které umístíte na jediné místo v místnosti.

bydlení ve skandinávském stylu
pixabay.com

Nezapomeňte na udržitelnost

Udržitelný životní styl je nejen moderní, ale také jediný, který má z dlouhodobého hlediska smysl. Pokud nechcete zbytečně zatěžovat životní prostředí, vyzkoušejte několik drobných tipů pro udržitelnější život každý den:

  • založte kompost– na zahradě oceníte velký, zatímco v byte vám postačí vermikompostér na veškeré rostlinné zbytky z kuchyně
  • nekupujte hromady levných bytových dekorací z nejistým původem, místo toho si vyberte jen jednu či dvě od místního výrobce
  • pořiďte si pomůcky do domácnosti, které lze kompostovat– bambusové kartáčky na zuby, papírová brčka, lufovou houbu na mytí či dřevěný kartáč na nádobí 
udržitelné bydlení
pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X