Imaginace jako lék. Naučte se tento mocný nástroj praktikovat

Imaginativní techniky, nebo též řízená imaginace či vizualizace, jsou velmi účinné prostředky, které mohou zlepšit naše zdraví. Využívají tvůrčí sílu naší mysli k vytváření představ, které podporují uzdravení a snižují bolest. Čím konkrétnější vizualizace neboli obraz v naší mysli bude, tím bude pravděpodobně užitečnější. Naučte se představovat si nejen obrazy, ale i zvuky, vůně nebo chutě.

Úleva pro nemocné i pro ty, kteří jsou neustále ve stresu

Obecně se uvádí, že techniky řízené imaginace snižují stres zejména ve spojení s dalšími relaxačními technikami, jako jsou masáže a progresivní svalová relaxace. Podobně jako řízená meditace vám praktikování imaginace umožní odpoutat se od nepříjemných okolností.

Výzkumy dokonce ukazují, že praktikování řízené imaginace po dobu 20 minut denně je účinným způsobem, jak snížit úzkost, bolest, nespavost, nevolnost a depresivní příznaky u osob s rakovinou. Další studie zjistila podobné výsledky u pacientů na jednotce intenzivní péče. Vizualizace v neposlední řadě pomáhá snižovat krevní tlak a podporuje celkový pocit pohody.

Imaginace letu do vesmíru.
zdroj: freepik.com

Palming

Vzhledem k tomu, že techniky imaginace nevyžadují žádné vybavení, je možné je praktikovat kdekoli a kdykoli. Ať už relaxujete doma na gauči, na zahradě, nebo máte pauzu v práci, imaginace může podpořit další uvolnění. Dvěma nejběžnějšími imaginačními praktikami jsou palming a řízená imaginace.

Při palmingu si dlaně jemně položte na obličej, dbejte na to, abyste si jimi zakryli oči. Zatímco máte zavřené oči, představte si barvu, se kterou si spojujete stres, a poté ji změňte na novou barvu, kterou si spojujete s klidem, štěstím a uvolněním.

Řízená imaginace

Pokud jde o řízenou imaginaci, můžete na internetu najít zvukové nahrávky, které vás tímto procesem provedou. Pokud to raději děláte sami, doporučuje se začít tím, že se několikrát zhluboka nadechnete, pak zavřete oči a představíte si sebe sama v nějakém klidném a krásném prostředí. Může to být vaše oblíbené místo ve městě, les, louka nebo pláž, kterou jste si vysnili. Představte si, jak relaxujete, zapojujete všechny své smysly a zůstaňte v tomto stavu tak dlouho, jak si přejete.

Máte potíže se soustředit? Naučte se triky na udržení pozornosti.

Zdroj: mentalhelp.net, cjon.ons.org, aacnjournals.org, psychcentral.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X