9 ohromujících vlastností Goji: 2. díl

V minulém článku (9 ohromujících vlastností Goji: 1. díl) jsme si řekli základní informace o Goji bobulích a vyjmenovali si několik vlastností, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Dnes si tento přehled dokončíme! Jaké jsou tedy další ohromující vlastnosti Goji?

5. Pozitivně ovlivňují hladinu cukru v krvi

Studie na zvířatech ukázaly, že extrakt z Goji bobulí pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Jedna ze studií, která testovala polysacharidy Goji na krysách trpících cukrovkou druhého typu, zjistila, že hladina cukru v krvi klesla o téměř 35 %.

Jiná studie došla ke stejnému závěru. Krysy s cukrovkou druhého typu, které jedly každý den extrakt z Goji bobulí po dobu tří týdnů, měly nižší hladinu cukru v krvi a zvýšila se jim produkce inzulinu. Tyto pozitivní účinky na hladinu cukru v krvi jsou připisovány antioxidantům, které extrakt z Goji obsahuje.

Studie prokázaly, že Goji zlepšují tvorbu insulinu, protože absorbují glukózu do svých buněk díky molekule GLUT4 a pozitivně ovlivňují jeho tvoření v slinivce břišní. Tyto studie se však vztahují převážně na zvířata, takže není úplně jasné, že na lidi budou mít stejně pozitivní účinek. Výzkum na tomto poli stále probíhá.

Závěr: Studie prokázaly, že extrakt z Goji bobulí zlepšuje hladinu cukru v krvi, protože zvyšuje jeho produkci ve slinivce břišní.

6. Zvyšuje množství energie

Chcete-li se po celý den cítit lépe a plni energie, pijte džus z koncentrátu z Goji bobulí.

Když se tento pokus prováděl na myších, dostaly myši extrakt z Goji a následně byly schopny rychleji se přizpůsobit novým druhům cvičení. Prokázala se tím také lepší schopnost regenerace po cvičení. Říká se, že Goji bobule mohou navýšit tvorbu glykogenů ve svalech a játrech, což je forma glukózy, která nám pomáhá soustředit se.

Zrychlují také pročišťování močových cest, zbavují nás odpadních látek v trávicím traktu. Podobné výsledky byly prokázány také u lidí. Jedné studie se zúčastnilo 34 zdravých dospělých, kteří vypili 120 ml koncentrovaného džusu z Goji bobulí.

Výsledek? Zvýšené množství energie, lepší schopnost provádět určité cviky, zlepšení kvality spánku a méně stresu oproti stavu před započetím pokusu. Účastníci studie také tvrdili, že se poté cítili mnohem šťastnější a vyrovnanější.

Závěr: Pravidelná konzumace extraktu z Goji bobulí může zvýšit množství energie, zlepšit naše schopnosti a všeobecně pocity a spokojenost.

7. Pomohou vám s hubnutím

Goji bobule mají vlastnosti, díky nimž byste se s nimi měli spřátelit, pokud se snažíte shodit pár kilo. Obsahují například velké množství vlákniny, což pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a ovlivňuje to také naši chuť – cítíme se déle sytí.

Goji bobule mají zároveň nízký glykemický index. Glykemický index je specifický pro každou potravinu a říká, jaký účinek to bude mít na hladinu cukru v krvi. Díky nízkému glykemickému indexu se cukry do krevního řečiště dostávají pomaleji, čímž v nás vyvolávají pocity spokojenosti, nasycenosti a lehkosti. Naši váhu může příjemně ovlivnit také džus z Goji bobulí.

Studie zjistila, že když zdravý muž a zdravá žena trpící lehkou nadváhou vypili sklenici koncentrovaného džusu z Goji bobulí, jejich schopnost spalovat kalorie se zvýšila o deset procent oproti těm, kteří džus z Goji nepili. Jestliže účastníci tohoto pokusu pili džus alespoň čtrnáct dní, obvod pasu se jim zmenšil až o 5 centimetrů. Tato studie však zahrnovala jen úzkou skupinu lidí a bylo by potřeba prověřit získané informace před tvrzením, že za tohle všechno mohou Goji bobule.

Závěr: Goji bobule mají nízký glykemický index a obsahují bohaté množství vlákniny, což nám může pomoci při hubnutí. Koncentrovaný džus z Goji bobulí nám může pomoct shodit přebytečné kilogramy, protože díky němu spalujeme více kalorií.

8. Zlepšují hladinu cholesterolu

Studie na zvířatech prokázaly, že užívání extraktu z Goji bobulí může mít pozitivní účinky na hladinu cholesterolu. Králíci s vysokým cholesterolem byli krmeni extraktem z Goji bobulí po dobu deseti dnů. Poté se jejich cholesterol snížil a jeho hladina se stabilizovala. Autoři této studie se domnívají, že zlepšení hladiny cholesterolu má pravděpodobně na svědomí množství antioxidantů, vitamínů a polysacharidů, které extrakt z Goji bobulí obsahuje. V jiné studii byly použity krysy – konzumovaly 10 mg extraktu z Goji každý den po tři týdny, poté se jim snížila hladina cholesterolu.

Závěr: Studie na zvířatech ukázaly, že extrakt z Goji bobulí pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

9. Nakopnou imunitní systém

Extrakt z Goji bobulí je schopný podpořit náš imunitní systém. Studie prováděná na šedesáti zdravých dospělých lidech zjistila, že každodenní pití koncentrovaného džusu z Goji bobulí vedlo ke zlepšení funkcí imunitního systému. Konkrétně Goji bobule podpořily lymfocyty, bílé krvinky, které jsou zodpovědné za ochranu těla před škodlivými bakteriemi a viry. Některé studie prováděné na zvířatech tato zjištění potvrdila.

Závěr: Extrakt z Goji bobulí pomáhá zlepšit funkce imunitního systému, protože zvyšuje množství bílých krvinek, které chrání naše tělo před škodlivými bakteriemi a viry.

Jsou Goji bobule tak zdravé, jak se říká?

Goji bobule obsahují spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Spojují se s mnohými zdravotními účinky, jako je zlepšení hladiny cukru v krvi, pomoc při hubnutí a v boji proti rakovině.

Přesto je potřeba provést mnohem víc studií. Většina výhod byla zatím prokázána koncentrovaným džusům a extraktům, přičemž obojí má mnohem větší koncentraci vitamínů a dalších prospěšných látek než čerstvé bobule.

Nutno dodat, že Goji bobule a produkty z nich se pohybují ve vyšších cenových kategoriích. Neměli byste je ale úplně zavrhnout, naopak se doporučuje zařadit je čas od času do svého zdravého a vyváženého jídelníčku, jinak plného ovoce a zeleniny.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X