Je průjem nakažlivý?

Náhlý a nečekaný záchvat průjmu je vždy nepříjemný a často do značné míry ovlivní náš běžný každodenní život. Kromě samotného problému s řídkou stolicí nás navíc obvykle trápí i další nepříjemnosti, jako jsou bolesti břicha, křeče a celková nevolnost. Jak pravděpodobné ale je, že průjem, který znepříjemnil den vám, brzy postihne i vaše blízké? 

Nejčastější typy a příčiny střevního problému

Podle toho, jak dlouho příznaky trvají, se obvykle hovoří o průjmu akutním, přetrvávajícím či chronickém. Akutní případy průjmu jsou nejčastěji vyvolány vnějšími faktory, například konzumací jídla, na které není tělo zvyklé, nebo jako vedlejší účinek některých léků. Problém zpravidla odezní sám během několika málo dnů. Přetrvávající průjem může trvat dva až čtyři týdny, chronické případy ještě déle nebo takový průjem pravidelně přichází a odchází po delší dobu.

V případě akutního průjmu, který se zdánlivě objeví z ničeho nic, může být někdy na vině též virová nebo bakteriální infekce. Laická veřejnost v této souvislosti často používá termín „střevní chřipka“. Náhlý průjem je jednou z možných imunitní reakcí organismu, aby se zbavil patogenů na počátku infekce. S tímto zjištěním ale souvisí i jedna otázka, která nás napadne, zejména pokud sdílíme domácnost s dalšími členy. Znamená to, že když se naše tělo těchto patogenů zbavuje, jsme při tom pro ostatní nakažliví?

Viry, bakterie i paraziti

Akutní případy průjmu, které nelze přičíst vnějším okolnostem nebo již existujícímu zdravotnímu stavu, jsou bohužel často opravdu nakažlivé. Například vysoce přenosný norovirus je zodpovědný za 50 % případů propuknutí průjmové infekce, protože se snadno šíří v uzavřeném prostředí, jako jsou nemocnice nebo domovy důchodců. Kromě norovirů jsou příčinami průjmu také adenoviry, astroviry, cytomegaloviry, rotaviry a virová hepatitida.

Žena s toaletním papírem.
zdroj: freepik.com

Nakažlivé mohou být i případy průjmu způsobené bakteriální infekcí, přičemž výzkum ukázal, že patogeny salmonely jsou ve výkalech detekovatelné až 30 dní po nákaze. Kromě salmonely mezi nejčastější typy bakterií, které mohou způsobit průjem, patří kampylobakter, E. coli a shigella. V neposlední řadě mohou být příčinou některých případů nakažlivých průjmů také parazitární infekce.

Šíření infekce

Viry se snadno šíří především přímým kontaktem s nakaženou osobou nebo kontaktem s kontaminovaným předmětem či povrchem. To je sice pravda, ale existuje i jiný způsob přenosu. Podle odborníků je průjem často nakažlivý procesem známým jako fekálně-orální přenos, při kterém je virus přenášen vzdušnými částicemi vznikajícími při průjmu. Stačí pak navštívit stejnou toaletu a i když se ničeho nedotknete přímo, můžete se nakazit. Časté mytí rukou, dezinfekce povrchů, kterých se běžně dotýkáte, a vyhýbání se blízkému kontaktu s nakaženými osobami může pomoci snížit pravděpodobnost přenosu.

Malé děti trpí průjmy velmi často. Jak jim ulevit?

Zdroj: clevelandclinic.org, health.com, sciencedaily.com, niddk.nih.gov, mayoclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X