Cvičíte pouze během víkendu? I tak prokazujete svému tělu velkou službu

Pravidelné cvičení je důležitou součástí zdravého životního stylu. Pohybová aktivita působí jako přirozená prevence civilizačních onemocnění a výrazně snižuje riziko předčasného úmrtí. Jak ale najít čas na sport během hektického pracovního týdne? Řešení skrývá víkend!

Jak často je třeba sportovat

Mezinárodní vědecký tým Britských a Australských vědců zkoumal vliv četnosti pohybu na zdraví člověka. Výsledky ukázaly, že byť sebemenší pohybová aktivita výrazně zlepšuje fyzickou kondici a podstatně snižuje riziko předčasného úmrtí.

Výzkum zahrnoval 4 skupiny lidí: absolutní nesportovce, ty s nedostatečnou pohybovou aktivitou, víkendové sportovce a pravidelné sportovce. Možná vás mile překvapí, že víkendoví sportovci dosáhli velmi podobných výsledků jako ti, kteří se hýbou několikrát za týden.

Lze tedy s jistotou říct, že jakákoliv pohybová aktivita je lepší než žádná. Pokud během týdne nestíháte pravidelné cvičení, nebo už jste večer příliš unavení a vyčítáte si, že jste si dnes zase nezacvičili, nezoufejte. Ze studie vyplývá, že i sportování dvakrát týdně, např. během víkendu, má velmi pozitivní vliv na zdraví.

Najděte si pohyb, který vás bude bavit
zdroj: pixabay.com

Cvičením proti předčasnému úmrtí

Předčasná smrt v důsledku některé z civilizačních chorob je statisticky nejčastějším důvodem úmrtí na celém světě. O své smutné prvenství se dělí už jen s rakovinou plic. Zatímco plíce si udržíte zdravé celkem jednoduše- nekouřením, o ostatní části organismu je třeba pečovat komplexně.

Nejdůležitější součástí prevence civilizačních nemocí je pravidelný pohyb, vyvážená strava zahrnující pestrou paletu potravin, dostatečný spánek, střídání aktivního i pasivního odpočinku a pokud možno omezení dlouhodobého stresu

Najděte si pohyb, který vás baví. Není třeba se nutit do cvičení, které vám nic neříká a po celou dobu jen sledujete ručičku na hodinkách. Pokud vás odrazují skupinové lekce nebo dřina v posilovně, vyrazte na procházku do lesa, proběhněte se se psem nebo si zajděte na bazén.

Rekreační pohyb snižuje riziko předčasné smrti
Zdroj: pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X