9 potravin, které udrží váš mozek v dobré kondici

Náš mozek stárne stejně jako zbytek našeho těla. S přibývajícím věkem jsme však ohroženi zhoršením některých kognitivních funkcí a také paměti. Ohrožuje nás riziko vzniku Alzheimerovy choroby, tedy nejčastější typ demence. Čím více však budeme o mozek pečovat preventivně, tím déle nám ve stáří poslouží.

Trénink mozku

Důležité nejsou samotné potraviny, ale především to, jak od mládí svůj mozek trénujete a zatěžujete jej nejrůznějšími úkoly. Nemusí se nutně jednat o luštění křížovek a sudoku, ale o složité životní úkoly a nejrůznější řešení problémů. Mozek je totiž nejčastěji a nejvíce zapojován ve chvílích, kdy potřebujeme něco vyřešit, přemýšlíme nad nejrůznějšími variantami a učíme se také něčemu novému. Lidé, kteří cestují, stýkají se s příbuznými, čtou si, poslouchají hudbu, debatují s přáteli, hrají si s vnoučaty, svůj mozek zatěžují pravidelně. Žít aktivním životem v kombinaci se zdravým životním stylem má na mozek blahodárný vliv.

Potraviny pro zdraví mozku

Přestože neexistují žádné ověřené způsoby, jak přímo zabránit demenci, můžete podniknout preventivní kroky ke snížení rizika jejího vzniku, jako je snížení krevního tlaku, omezení spotřeby alkoholu či kouření. Důležitý je také zdravý životní styl, pravidelné cvičení a konzumace některých potravin, které mají pozitivní vliv na zdraví mozku a paměti.

Rozmarýn

Rozmarýn má vliv na krevní tlak a obsahuje kyselinu karnosovou, která je prevencí před neurodegenerativními pochody. Tato kyselina působí jako antioxidant a chrání mozek před vlivem volných radikálů. Chrání mozek před stárnutím, rizikem mrtvice a Alzheimerovou chorobou.

Rajčata

Rajčata obsahují lykopen, který je účinným antioxidantem. Lidé, kteří si pravidelně dopřávají rajčata, se preventivně chrání před rychlým stárnutím jejich mozku. Dopřejte si rajčata čerstvá syrová i tepelně upravená.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda je v rozumné míře přínosná i pro lidské zdraví. Čokolády, které obsahují více než 70 % kakaa, jsou nejvhodnější. Důležité je vybírat také kvalitní čokoládu. Má totiž protizánětlivé vlastnosti, udržuje nízký krevní tlak a podporuje zdraví mozku.

Brokolice

Brokolice obsahuje cholin a vitamín K, které udržují v dobré kondici vaši paměť. Brokolici si dopřávejte jen mírně povařenou třeba s trochou másla a bylinek.

Avokádo

Avokádo obsahuje monosaturované tuky, které pomáhají hladinu cukru v krvi udržet v normálu. Mají příznivý vliv na zdraví celkově, zvláště na kardiovaskulární systém a zdraví pokožky. Kyselina listová a vitamín K chrání mozek před rizikem mrtvice. Podporuje také zdravou paměť.

Borůvky

Borůvky jsou označovány, podobně jako avokádo, za superpotravinu. Obsahují totiž velký podíl antioxidantů, vitamín K, C, kyselinu galovou, která chrání mozek před degenerací.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou nesmírně přínosné pro zdraví srdce, ale také pro váš mozek. Obsahují totiž omega- 3 a omega- 6 mastné kyseliny, dále vitamín B6 a E. Udržují zdravý srdce i mozek.

Řepa

Červená řepa by neměla chybět v žádném zdravém jídelníčku. Obsahuje řadu antioxidantů, snižuje riziko vzniku zánětu a podporuje kognitivní zdraví.

Losos

Nezapomeňte do své stravy pravidelně zařazovat také ryby, a to nejlépe tučnější, které jsou bohaté na zdraví přínosné tuky. Losos obsahuje omega-6 mastné kyseliny, které mají příznivý vliv na zdraví srdce i mozek.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X