Co jíst v noci, když potřebujete druhou večeři nebo máte noční směnu

Dodržujete během dne zdravý jídelníček? Jakmile se ale setmí, máte chuť sníst všechno, co doma najdete? Potřebujete pracovat dlouho do noci, ale nevíte, čím doplnit energii? Naučte se být připraveni na noční hlad a připravte si jídla, která nezatíží váš žaludek a neohrozí linii. Co jíst v noci a proč? 

Jak překonat večerní chutě

Mezi šestou a sedmou večerní si dáte poslední jídlo a kolem desáté uléháte do postele. Občas to ale vezmete kolem lednice a ulovíte něco nezdravého. Jen tak, mimo systém. Znáte tuto situaci? 

Pokud se to stane dvakrát do měsíce, nemusíte se znepokojovat. Děje-li se to ale denně nebo několikrát za noc, máte zaděláno na problém. Ztrácíte přehled o tom, kolik jídla sníte, přijímáte zbytečné kalorie a během noci nemáte dostatek času je spálit. Způsobujete si pocity těžkého žaludku a problémy se spánkem. V neposlední řadě vás bude další den svírat demotivace a nechuť cvičit a pracovat na postavě. 

Všichni víme, že před spaním bychom neměli jíst cca 2-3 hodiny i to, že noční ujídání není zdravé. Pokud ale chodíte spát pozdě a zkrátka a dobře potřebujete ještě jednou před spaním doplnit energii, připravte si zdravé pokrmy, které v případě krize jednoduše vytáhnete z lednice.

Tác s jídlem v posteli a nohy.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Ryby pro spánek i krásu

Ryby obsahují značné množství vitamínu D a omega 3 mastné kyseliny. Vyjma toho podporují produkci serotoninu, který dbá o klidný a nerušený spánek. Během noci navíc zapracují oleje z ryb a vyhladí vám pokožku. Volte ty nejtučnější a poctivě střídejte tuňáka, lososa a makrelu. 

Krůtí maso a 25% proteinů

Krůtí maso je stejně univerzální jako kuřecí, na které nedáme dopustit. Velkou výhodou je vysoký obsah bílkovin (25% objemu) a schopnost rychle zasytit. Obsažený selen usměrňuje štítnou žlázu a tryptofan navozuje pocit únavy a ospalosti. 

Nevíte, jak krůtí maso upravit? Vyzkoušejte tipy na zdravé snídaně, oběd i večeři plné proteinů, které vaši linii neohrozí.

Banány na relaxaci

Banány jsou na tom stejně jako krůtí maso. Obsahují tryptofan, který podporuje relaxaci. Navíc jsou bohaté na draslík, antioxidanty a sloučeniny, které napomáhají pravidelnému vylučování a brání nevolnostem a tlaku v oblasti břicha. 

Vejce jsou jistota

Vajíčka se dají připravit na desítky způsobů, na noční ujídání ale volte vařenou klasiku. Nepřijdete o obsažené bílkoviny a zároveň nezatížíte tělo tukem. Můžete si je snadno připravit předem a mít je pro případ nouze schované v lednici, vydrží tam až 5 dnů. 

Ananasové smoothie 

Noční jídlo by mělo obsahovat dostatek bílkovin. Přimíchejte do sklenice mléka pár kostek ananasu a klidný spánek vás nemine. Je to ovoce s malým množstvím cukru, a tak vás nebudou rušit přívaly energie. 

Med plný hormonu spánku

O pozitivních účincích včelího medu na lidské zdraví toho bylo napsáno už mnoho. Může ale překvapit, že je skvělou volbu pro noční hřešení. Nejde jen o vitamíny, které obsahuje, ale především o schopnost rapidně zvýšit produkci melatoninu. Ten je tělem produkován právě v noci, reguluje chronobiologické rytmy a právem se mu přezdívá “hormon spánku”. 

Víte, že med je skvělý pomocník třeba na kocovinu? Přečtěte si také o dalších účincích včelího medu.

Batátové hranolky z lednice

Zapomeňte na hranolky z fritovacího hrnce, které se pár minut koupaly v přesmaženém oleji. Taková varianta není přípustná ani za bílého dne. Nakrájejte batáty na proužky a dejte je péct. V lednici vydrží i tři dny a v noci je stačí jen zlehka ohřát. Jde o vyváženou kombinaci vlákniny, sacharidů a bílkovin. Pro zahnání hladu uprostřed noci ideální. 

Pečené batátové hranolky v misce.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Suroviny a velikost porce volte tak, abyste nepřesáhli 200 kalorií. V opačném případě by se vám nedařilo usnout, byli byste neklidní, postupně přibírali na váze a trpěli na otoky očí a končetin. 

Zdroj: lifehack.org 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X