Len setý – Linum usitatissimum

Tato jednoletá kulturní plodina dorůstá výšky až 1 metr. Její květy mají jasně modrou barvu a otevírají se pouze v dopoledních hodinách. Spatřit bychom je mohli od června do srpna. Plodem jsou tobolky, které obsahují drobná, olejnatá semena. Lodyha obsahuje pevná vlákna, která se již od starověku zpracovávají jako textilní materiál. Pěstovali jej již starověcí Indové, Babyloňané nebo Egypťané.

Kromě vláken obsahuje i olej a slizy, díky kterým se využívá nejen v lidovém léčitelství, ale také ve farmacii.

Léčivé části a jejich využití

Lněný olej se používá na menší popáleniny. Lněné semeno nabízí obdobné účinky jako živočišné uhlí a pomáhá léčit sliznice.

Využití v lidovém léčitelství:

Semeno se používá jako projímací prostředek, jako odvar či nálev při zánětlivých obtížích sliznice nebo pro přípravu změkčujících obkladů. Také je vhodným pomocníkem na žaludeční či střevní katar, žaludeční vředy a při výskytu suchého kašle.

Čaj (odvar)

Připravíme si 2 lžičky rozdrcených semen, které zalijeme 1/4 litrem vody, krátce povaříme a necháme 10 minut stát. Scedíme a popíjíme 2-3 vlažné šálky denně.

Obklady

2 díly rozdrceného semene smícháme se 4 díly horké vody. Vzniklou kaší naplníme plátěný sáček a přikládáme na postižené místo. Lze je použít pro změkčení vředů, na otoky a mohou se přikládat na žaludek v případě křečí. Přes sáček je vhodné ovinou lněný šátek, aby zábal zůstal teplý.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X