Co je to fermentace a jak se potraviny fermentují?

Je to proces, který používá mikroorganismy, jako jsou bakterie nebo kvasinky, k převádění sacharidů na alkohol nebo organické kyseliny za anaerobních podmínek. Fermentované potraviny nabízejí našemu tělu celou řadu výhod. Podporují lepší trávení (rozkládají živiny do lépe stravitelných forem), obsahují prospěšné bakterie, které pozitivně působí na naši trávicí soustavu, posilují imunitní systém a pomáhají snižovat rizika výskytu některých druhů rakoviny.

Rakovina je způsobena aktivací nebo mutacími abnormálních genů, které kontrolují růst a rozdělení buněk. Vědci se domnívají,že probiotické kultury a kvašené potraviny by mohlo snížit expozici chemických karcinogenů tím, že:

  • detoxikují požití karcinogenů
  • změní prostředí střev
  • stimulují imunitní systém, aby se bránil šíření rakovinných buněk

Nejlepší fermentované potraviny

Mezi nejlepší fermentované potraviny patří:

Kefír

Kefír je unikátní kultivovaný mléčný výrobek a to díky kombinované kyselině mléčné a alkoholové fermentaci laktózy v mléce. Je spojován s lepší aktivitou imunitního systému, pomáhá snižovat cholesterol.

Kimchi

Kimchi je pikantní a populární fermentované jídlo, které se těší velké oblibě v Koreji. Má nízký obsah sacharidů a tuků a vysoký obsah vitamínů, minerálů a dietní vlákniny. Je to potravina ideální při redukční dietě.

Kombucha

Kombucha je fermentovaný čaj. Mezi přínosy tohoto nápoje patří pomoc při snižování krevního tlaku, zlepšení hladiny cholesterolu, detoxikace těla a zvýšení odolnosti proti rakovině.

Natto

Tradiční japonské jídlo vyrobené z fermentované sóji.

Kysané zelí

Je fermentováno bakteriemi produkujícími kyselinu mléčnou. Chrání krevní cévy a zvyšuje obsah vitamínu C, folátu a  manganu.

Jogurt

Probiotický jogurt má extrémně vysoký obsah vápníku, zinku, vitamínu B, probiotik a bílkovin.

Jak fermentovat potraviny

Fermentované potraviny se vyrábějí procesem nazývaným laktofermentace, při kterém dochází k přísunu škrobu a cukrů do přírodních bakterií v potravě, což vytváří kyselinu mléčnou. Tento proces se používá k vytvoření prospěšných vitamínů B, enzymů, omega-3 mastných kyselin a kmenů probiotik.

Na výrobu fermentovaných potravin jsou potřeba vhodné nádoby, ideální jsou nádoby skleněné, neboť neobsahují žádné druhy chemikálií. Nádoby je třeba uzavřít, ideálně kvasnou zátkou.

fermentace zelí

Zeleninu, kterou chcete fermentovat, nakrájejte nebo nastrouhejte na malé kousky, tím zrychlíte fermentační proces. V závislosti na tom, co chcete nechat kvasit, si připravte sůl (ideální je neupravená mořská nebo horská), počáteční kvasnou kulturu, cukr nebo syrovátku. Zeleninu zalijeme převařenou, studenou vodou. Během fermentace nechte zeleninu v nádobě uloženou na chladném místě.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X