Chodidla jsou jednou z částí těla, které většinou nevěnujeme příliš pozornosti. Jsou to ale právě ona, kdo nás po celé dny nosí. Až když nás začnou trápit nejrůznější problémy, ať již s klenbou, vbočenými palci či plísněmi na nehtech, uvědomíme si, nejen to, jak jsou pro nás důležitá, ale i to, že jim často nevědomě škodíme. Co může být příčinou bolesti a únavy našich nohou?
Chodíme naboso v rizikových prostorech nebo nosíme propocené ponožky
Když chodíme bosí ve veřejných sprchách nebo šatnách, například při návštěvě bazénu či fitness centra, nebo nosíme příliš dlouho propocené ponožky v těsných uzavřených botách, zvyšujeme tím pravděpodobnost, že dostaneme „atletickou nohu“. Jedná se o houbovou infekci, která se projevuje úporným svěděním a šupinatou červenou vyrážkou. Někteří lidé ji snadno zamění s ekzémem.
Nejčastěji začíná mezi prsty, ale může se rozšířit i na jiné části chodidla. Svědění a pálení je obvykle nejintenzivnější po sundání bot. Naštěstí lze tento problém poměrně snadno vyřešit aplikací antifungálních krémů. Každopádně se vyplatí nejen každodenní výměna ponožek, ale také nošení přezůvek v rizikových místech, kde hrozí nákaza bakteriální, virovou nebo plísňovou infekcí.
Dlouhodobé nošení špatně padnoucí obuvi a vysokých podpatků
Často si to nechceme přiznat, ale mnoho krásných drahých bot, především dámských, představuje pro naše nohy čiré utrpení. Nošení špatných bot, zejména těch příliš úzkých s nevhodným podpatkem a tvrdou podrážkou, je obecně jednou z nejčastějších příčin bolestí nohou. Vysoké podpatky jsou prokazatelně spojeny s větším rizikem vzniku kladívkových prstů, zánětů šlach i s podvrtnutím kotníku. Mohou mít též negativní vliv na celkové držení těla, což může vyústit v bolesti zad, kyčlí či kolen.
Problém mohou způsobovat též boty příliš malé, nebo naopak i velké. Podle odborníků by mezi špičkou nejdelšího prstu a koncem boty mělo být asi půl centimetru místa, aby bota dobře seděla. V dospělosti si možná myslíte, že vaše velikost bot je neměnné číslo, ale není tomu tak vždy. Velikost a střih se mohou lišit v závislosti na stylu obuvi i značce. To může představovat problém například v případě, že obuv kupujete bez vyzkoušení online. Dalším doporučením je vyhnout se nošení stejného druhu obuvi po celý den.
Příliš dlouhé stání
Když trávíte dlouhé hodiny vestoje, což vyžaduje mnoho typů zaměstnání, vaše nohy mohou dostat pořádně zabrat. Neustálé stání způsobuje hromadění krve v nohou a chodidlech, což může mít za následek bolesti, otoky a případně i křečové žíly. Nejčastější chybou, kterou lidé při stání dělají, je, že si zablokují kolena. Doporučuje se trochu pokrčit kolena, aby se odlehčilo zádům a umožnilo se lepší prokrvení nohou. Úlevu mohou přinést také pravidelné přestávky spojené s procházením či sednutím a procvičením chodidel a nohou.
Nesprávná chůze
Napadlo vás někdy, že bolest nohou způsobuje i způsob vaší chůze? Obvykle nad svým krokem příliš nepřemýšlíme, ale styl naší chůze může být příčinou toho, že nás na konci dne bolí nohy. V ideálním případě byste při chůzi měli mít vztyčenou hlavu, dávat si pozor na příliš předsunutou bradu, používat paže a především nenašlapovat příliš zprudka na patu. A nezapomeňte při chůzi též zpevnit břišní svaly.
Přílišné jednostranné zatěžování nohou
Dlouhodobě intenzivní zatěžování nohou, spojené například s častým došlapováním na patu, může nadměrně zatěžovat svaly, klouby a šlachy na noze. Výsledkem pak často je bolest paty neboli plantární fasciitida. Kromě lidí s nadváhou se často objevuje též u běžců či dalších osob, které se intenzivně věnují cvičení s vysokou zátěží nohou, jako je tanec nebo skákání. Prudká bolest a ztuhlost paty odeznívá pomalu, při neléčení může přerůst ve vznik patní ostruhy.
Špatné stříhání nehtů na nohou
Pokud jste někdy měli zarostlý nehet, znáte to utrpení, když se vám okraj nehtu zarývá do kůže. Tento bolestivý problém se nejčastěji týká palce u nohy a způsobuje, že okolí nehtu je zarudlé, zanícené a velmi citlivé. Přes porušenou kůži se do tohoto místa může též dostat infekce. Jak k zarostlému nehtu přijdeme? Někdy ho způsobí špatně padnoucí obuv, ale hlavním viníkem bývá špatně tvarovaný nehet. Téměř vždy je to způsob, jakým je nehet zastřižen. Nehty na nohou by měly být vždy zastřiženy rovně, neměly by být příliš dlouhé ani krátké a měly by být vypilovány do hladka.
Pedikúra v nehtovém salonu
Nechat si udělat pedikúru v nehtovém salonu je obvykle příjemný relaxační zážitek. Problémem může být, pokud salon nevěnuje dostatečnou pozornost dezinfikování používaných nástrojů a dalších pomůcek. Pokud nejsou řádně sterilizovány, mohou na nich zůstávat potenciálně nebezpečné mikroorganismy, které se přes ranky a oděrky na kůži snadno dostanou do vašeho těla. Následkem pak mohou být různé plísňové či bakteriální infekce nebo bradavice.
Život v žabkách
Kdo by v létě neměl rád žabky? Snadno se nazouvají a vyzouvají, jsou k dostání ve spoustě stylů a naše nohy se v nich cítí velmi lehce. Vedle svobody ale tato obuv obvykle poskytuje jen malou oporu klenbě, protože má plochou a úzkou podrážku, i minimální tlumení. Při každém kroku po tvrdém povrchu tak naše chodidla vystavujeme nárazu a nadměrné zátěži.
Kouření
Kuřáci jsou čtyřikrát více ohroženi vznikem onemocnění periferních tepen než nekuřáci. Ptáte se, co to má společného s nohama? Je to důležité, protože při tomto onemocnění dochází ke ztuhnutí a zúžení tepen v nohou, což ztěžuje přístup krve do chodidel. Nedostatečné prokrvení následně způsobuje, že vaše nohy pálí, bolí a jsou necitlivé.
Proč se doporučuje přikládat na chodidla cibuli?
Zdroj: self.com, prevention.com, healthline.com, my.clevelandclinic.org, feetfirstclinic.com, bostoncommonpodiatry.com