5 důvodů, proč chodit po schodech

Chození po schodech dnes není jen nevyhnutelné řešení, pokud nefunguje výtah. Stále více a více lidí si uvědomuje celou řadu výhod této obyčejné fyzické aktivity pro naše zdraví. Přinášíme vám pět důvodů, proč byste měli chodit po schodech.

1. Spálíte více kalorií, než když běháte nebo chodíte

Studie ukázaly, že chození do schodů, které se považuje za nenáročnou fyzickou aktivitu, pomáhá spálit více kalorií než běhání nebo chození. Vyjít schody totiž vyžaduje až sedmkrát více energie, než když využijete výtah a osmkrát více energie, než když sedíte. Pokud navíc do schodů běháte, spálíte stejný počet kalorií, jako kdybyste hráli basketbal nebo volejbal.

Vědci z Roehamptonské univerzity zjistili také, že pomalá chůze schod po schodu pomáhá spálit více kalorií, než když schody berete po dvou. Pokud budete pětkrát týdně chodit do pátého podlaží po schodech, spálíte pomalým tempem až 302 kalorií, zatímco pokud schody vezmete po dvou, bude to „jen“ 260 kalorií.

Počítá se s tím, že za každý jeden schod vzhůru spálíte 0.15 kalorií. Za každých deset schodů tak spálíte kalorii. I pokud schody scházíte, spálíte 0.05 kalorií na jeden schod, což znamená kalorii za každých dvacet schodů směrem dolů.

2. Zlepšíte si kardiovaskulární zdraví

Nespočet průzkumů ukazuje, že pravidelné cvičení pomáhá zlepšovat zdraví kardiovaskulárního systému a snižuje riziko srdečních onemocnění. Chození do schodů je na zlepšení zdraví úplně ideální.

3. Snížení rizika mrtvice

Výsledky z Harvardovy univerzity potvrzují, že pravidelná fyzická aktivita, jako je chození do schodů, může pomoct snížit riziko mrtvice. Studie zahrnovala více než 11 000 mužů, přičemž ti, kteří každý den vyšli 3-5 pater do schodů, měli rizikovost infarktu sníženou o 29 %. V tomto výzkumu však nebylo zahrnuto další možné cvičení účastníků.

4. Posilování

Zkuste se zamyslet nad tím, kolik svalů zapojíte, když děláte tak jednoduchou činnost, jako je chůze do schodů. Svaly na nohou – kvadricepsy, krejčovský sval, adduktory stehna, hamstringy – a také břišní svaly a vlastně celé tělo se snaží vydat to nejlepší. Každým dalším krokem do schodů tyto svaly posílíte. Pokud chcete z chůze do schodů udělat pro své svaly ještě větší výzvu, nedržte se zábradlí a zkuste rozpohybovat i paže – třeba jimi mávat.

5. Chodit do schodů je praktické

Při chůzi do schodů nepotřebujete žádné speciální vybavení. Většina budov má své vlastní schodiště, takže nemusíte chodit do posilovny nebo si kupovat speciální vybavení na cvičení. Můžete jednoduše využít schody jako nástroj k hubnutí, posílení svalů a zlepšení zdraví. Do schodů můžete chodit v teniskách, lodičkách i bosi, ve společenském obleku i v teplácích. Do schodů může chodit úplně každý nezávisle na své fyzické kondici.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X