Patříte mezi vyznavače zdravého životního stylu a přirozeného pohybu? Pokud vám zadýchaná posilovna ani skupinové lekce cvičení nic neříkají, vsaďte na pohyb, který je zdarma, dostupný kdykoliv a kdekoliv a můžete začít v každém věku. Je pro vás lepší chůze, nebo běh?
Běhání i svižná chůze patří mezi aerobní aktivity, které posilují nejen svaly celého těla, ale také náš kardiovaskulární systém. Díky tomu je směle můžeme zařadit mezi tzv. kardio sporty, tedy cvičení, při kterém se zahřejete natolik, abyste začali spalovat tuky.
V mnoha ohledech jsou oba druhy pohybu stejně prospěšné- chůze i běhání vám pomohou zhubnout, zpevnit postavu, spalovat přebytečné kalorie a posílit srdce.
Kardio cvičení pomáhá odbourávat škodlivý cholesterol a snižuje vliv stresu na náš organismus. Existuje však řada důvodů, proč byste si měli zrovna vy vybrat jedno, nebo druhé.
Při běhání spálíte více kalorií
Přestože se jedná o téměř totožný pohyb, běhání je co do výdeje energie mnohonásobně efektivnější. Podle poslední studie spálíte během joggingu až dvojnásobné množství kalorií než při chůzi.
Při běhu totiž každý krok znamená zvednout celou váhu těla nad zem a posunout jej vpřed. Pokud máte nějaké to kilo navíc, síla nutná k tomuto pohybu je o to větší.
Pokud tedy toužíte nastartovat efektivní hubnutí, běhání je ideální pohyb. Pusťte si do sluchátek oblíbenou hudbu a začněte na kratší trati. Vůbec nevadí, když napoprvé uběhnete pár desítek metrů. Je důležité trénovat pravidelně a postupně přidávat další a další metry. Čím déle budete chodit běhat, tím větší kondici získáte a rychleji zhubnete.
Jaký sport zvolit na hubnutí tuku na břiše
Svižné procházky i běhání vás mohou krůček za krůčkem dovést k vysněné postavě. Oba druhy pohybu vyžadují komplexní zapojení svalů celého těla a proto jsou k hubnutí ideální. Pokud se potřebujete dostat do celkové kondice, je jen na vás, který sport zvolíte. Pokud však toužíte po menším bříšku, jděte si zaběhat.
Běh je fyzicky náročnější a právě díky němu se přebytečných faldíků v pase zbavíte rychleji. Běhání podporuje spalování břišního tuku, zatímco chůze o nižší intenzitě je vhodná spíše na celkovou redukci hmotnosti.
Chůze nezatěžuje klouby
Trpíte nadváhou nebo obezitou a po pokusu o běhání vás bolí kolena a kyčle? Pravděpodobně zatěžujete vaše klouby více, než je zdrávo. Pokud jim chcete trochu odlehčit alespoň do doby, než nějaké to kilo shodíte, vyměňte běhání za rychlou chůzi. Pokud budete chodit svižně, určitě se zapotíte a pro své tělo uděláte lépe na dlouhé procházce, než krátkém tréninku s bolavými koleny.
Pokud preferujete běhání, investujte do kvalitní běžecké obuvi, která alespoň částečně tlumí nárazy při běhání na tvrdém povrchu. Pokud je to možné, jděte si zaběhat do přírody. Lesní nebo travnatý terén je přátelský k vašim kloubům a zároveň náročnější na zdolání- hubnutí bude ještě efektivnější.
Pozor na rizika běhání
Zatímco chůzí toho moc nezkazíte, běhání vyžaduje o trochu více opatrnosti a především příprav. Je zcela klíčové se před vyběhnutím pořádně protáhnout a to nejen v oblasti nohou. Možná si ani neuvědomujete, že při joggingu zapojujete i další svalové skupiny včetně zad, rukou a boků.
Stejně tak je důležité se protáhnout i po skončení tréninku. Nezapomeňte také udržet svaly v teple, ideální je zakončit běhání teplou sprchou. Během sportování také dbejte na pitný režim. Pokud tato doporučení podceníte, můžete si přivodit bolestivé svalové křeče, dehydrataci a zejména nechuť v hubnutí pokračovat.
Zdroj: medicalnewstoday.com