Camu-camu – přírodní vitamín C z Amazonie

Dá-li se o něčem tvrdit, že je to opravdová vitamínová bomba, tak to platí o camu-camu. Jedná se o nízký keř rostoucí v amazonských pralesech v Peru a Brazilii. Plody keře mají velikost menšího citronu, v plné zralosti jsou sytě červené a jejich chuť je nakyslá a mírně dráždí jazyk.

Toto ovoce, kterému se podle keře říká Camu-Camu, je doslova nabité přírodním vitamínem C. Dokonce je ho v camu-camu 30-40 krát více než v pomerančích, 2x tolik jako v šípku nebo v rakytníku.

Co dále obsahuje

Kromě vitamínu C jsou to dále vitamíny B1, B2, B3, beta-karoten, draslík, vápník, železo, niacin, fosfor, bílkoviny, serin, thiamin, leucin a valin. Camu-camu má stahující, antioxidační, protizánětlivé, zvláčňující a výživové vlastnosti. Podle posledních výzkumů se více vitamínu C nachází pouze v plodech australské rostliny „kakadu plum“. Tento vitamin C je čistě přírodní, takže se vstřebává v našem těle mnohem lépe než uměle vytvořený vitamín.

Léčivé účinky

Domorodci v povodí Amazonky používají camu-camu jako lék při virových onemocněních, zánětech a chorobách dýchacích cest, pro podporu zraku a k posílení imunity, udržení funkčnosti orgánů a také k dosažení zvýšené výkonnosti a lepší koncentrace. K dalším účinkům patří zkrášlování pleti, jelikož camu-camu podporuje tvorbu kolagenu a rovněž zpevňuje šlachy a vazy.

K dalším účinkům patří podpora optimální funkce nervového systému včetně očních a mozkových funkcí. Jako efektivní a bezpečné antidepresivum upravuje náladu člověka. Dále snižuje záněty v těle, chrání proti onemocnění jater a má antivirové vlastnosti.

Podle řady studií vitamín C prodlužuje život, pozitivně ovlivňuje jeho kvalitu u lidí s hepatitidou typu C, omezuje a předchází alergie.

Použití

Camu-camu je k dostání v sušeném stavu, jelikož sklizené plody rychle fermentují a jsou tudíž nevhodné k dlouhému transportu. Musejí se proto velice šetrně sušit, aby obsah vitamínů a živin zůstal zachován. Prášek koupíte buď volně nebo v kapslích.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X