Bolí vás klouby? Zabalte své nohy do zelí

Zelný zábal je mocným lékem, který dokáže ulevit od mnoha neduhů. Zelí má nízký obsah kalorií a vysoký obsah vitamínů a antioxidantů. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C, K, železa, draslíku a má také pozitivní účinky v boji proti rakovině a účinky protizánětlivé. Ale slyšeli jste někdy o zelném zábalu?

Zelí se používá po celá staletí na ošetření oteklé a pohmožděné pokožky. Je nabité fytonutrienty, vitamíny, antokyaniny a glutaminem. Všechny tyto látky mají protizánětlivé účinky, které jsou dobré pro zmírnění bolestí kloubů. Může být také využíváno při léčbě artritidy a sportovních zraněních.

Pomůcky pro zábal:

  • zelí (nejlépe přírodní červené)
  • hliníková fólie (alobal)
  • igelitová fólie nebo gáza

Postup:

1. Sloupněte vnější listy zelí, dobře je umyjte, nechte je oschnout a vyjměte tvrdou stopku.

2. Vyždímejte listy, aby se uvolnila šťáva, zabalte je do alobalu a vložte na několik minut nahřát do trouby.

3. Poté je přiložte na postižené místo (můžete s nimi obalit celé nohy), řádně zafixujte fólií či gázou a nechte, asi hodinu, působit.

Zelný zábal

4. Tento postup opakujte 2 až 3 krát denně. Měli byste začít cítit úlevu následující den.

Důvodem, proč chceme použít červené zelí, je to že obsahuje anthocyaniny (chemikálie, která dodává červenému zelí svou barvu). Antokyaniny jsou známé tím, že snižují bolesti kloubů a záněty. Lze použít však i bílé zelí.

Další výhody zelných zábalů

  • Pomozte vaší štítné žláze

Štítná žláza je jednou z nejdůležitějších žláz v těle. Produkuje hormony, které hrají zásadní roli ve zdraví trávicích orgánů a metabolismu. Jíst křupavou zeleninu, jako je zelí, může ovlivňovat zdravou funkci hormonu, ale lidová medicína říká, že umístění zelných listů na štítnou žlázu přes noc může neutralizovat hormony narušující štítnou žlázu. Vzhledem k tomu, že může být těžké spát s listy zelí na krku, zkuste je nechat na krku na delší dobu, třeba při relaxaci. Tento postup opakujte každý den.

  • Bolest způsobená při kojení

zelí na prsouNěkteré ženy pocítí bolest prsou během období kojení. Můžete ji ovlivnit tím, že budete přikládat čerstvé zelné listy na vaše prsa. Můžete si je nechat na prsou během dne, nebo přikládat obklady 2x denně po dobu dvaceti minut.

  • Bolení hlavy

Protože zelí je bohaté na vitamíny C a K, folát, vápník, draslík, hořčík a železo, je účinným prostředkem k odstranění bolesti hlavy. Mnoho bolestí hlavy může být způsobeno stresem nebo výživovými nedostatky, což je důvod, proč je skvělé jíst zelí.

Účinný trik, který můžete také použít, je položení listů zelí na vaše spánky nebo na čelo. Vaše pokožka absorbuje živiny a zelí vás ochladí.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X