Špatně naměřený tlak může vést až k život ohrožujícímu stavu. Jak na správné měření tlaku v domácím prostředí

Pouze 6 % přístrojů na domácí měření krevního tlaku je profesionálně kalibrováno. Kromě toho, zda váš domácí tlakoměr může vyvolávat odchylky v hodnotách měření, se zaměříme se i na to, jak a kdy si správně měřit tlak. Předejdeme tak mnoha mylným hodnotám.

Poznatky z průzkumu

Tlakoměr na domácí měření by měl mít doma každý, kdo trpí vysokým tlakem nebo má hraniční vysoký tlak. Průzkum australského trhu ukázal, že se prodává pouze 6 % profesionálně kalibrovaných přístrojů na měření krevního tlaku. Stejné dodavatele však mají státy po celém světě, tedy i u nás v České republice.

“Na základě mých zkušeností musím říci, že měření krevního tlaku v ordinaci lékaře je nejvíce věrohodné a žádný z domácích tlakoměrů se nevyrovná svou přesností.” říká doktor Javier Morales, praktický lékař a internista z New Yorku. Jeho největší obava spočívá v tom, zda pacienti dokáží své tlakoměry používat správně.

Nesprávné hodnoty jsou rizikové

Špatně naměřený tlak může vést až k život ohrožujícímu stavu. Hodnoty mohou být nízké a nemusíme tak ani vědět o tom, že máme neléčenou hypertenzi. To může vést k mrtvici, srdečnímu záchvatu nebo selhání, poškodit ledviny, zrak nebo paměť.

Pokud si naměříte více vysokých hodnot, tedy vyšších než 140/80 mmHg, pak je na místě navštívit svého lékaře, aby váš tlak přeměřil. Odhalíte-li vysoký krevní tlak, bude potřebná změna životosprávy, ale nejspíše dostanete i medikaci zvanou antihypertenziva.

A jak tedy na správné měření?

Pakliže začínáte koupí tlakoměru, odborníci určitě doporučují zakoupit tlakoměr na paži. Tlakoměr na zápěstí není příliš věrohodný, neboť se na tomto místě nenachází dosti široké cévy. S výběrem by bylo také vhodné zvážit, zda se oplatí investovat do profesionálně kalibrovaného produktu. Manžetu vybírejte podle obvodu vaší paže. Vyrábí se v rozměrech 12, 15, 18, 22-45 cm šíře.

Pokud už ale nějaký tlakoměr vlastníte, vemte jej s sebou k lékaři, a pokud bude ochoten, určitě si překontrolujte odchylky v měření. 

Postup měření

  • Měříme tlak na obou pažích. Výslednou hodnotou je tlak vyšší (může být až o 10 mmHg rozdílný).
  • Před měřením se posaďte na židli s opěradlem, nohy mějte položené na zemi a vyčkejte 5 minut.
  • Alespoň 30 minut před měřením nepijte, nejezte, necvičte, ani nekuřte.
  • Paži si odhalte, máte-li těsné rukávy, raději je svlékněte, nasaďte manžetu hadičkou dolů a umístěte zhruba 2 cm nad loketní jamku.
  • Ruku natáhněte, dlaň dejte vzhůru a podložte na podložku do výšky sahající zhruba po prsa.
  • Měření opakujte dvakrát až třikrát s odstupem 1 minuty. 
  • Tlak měříme ráno i večer před podáním léků.

Výsledky měření mohou být ovlivněny i elektromagnetickým polem. Proto se nedoporučuje měřit blízko televize, mikrovlnné trouby nebo jiných elektrospotřebičů. Někteří odborníci doporučují měření krevního tlaku na pravé ruce. 

Měření tlaku se musí provádět správnou technikou.
Foto: Pexels.com

Abychom hodnotám rozuměli

Tlakoměr nám naměří hodnotu krevního tlaku, která se skládá ze dvou čísel, tj. systolického a diastolického tlaku. Systolický tlak má hodnotu vyšší a určuje tlak, pod kterým je vypuzena krev ze srdeční komory. U zdravého člověka se pohybuje okolo 120mm rtuťového sloupce. 

Tlak diastolický je nižší, neboť v této fázi srdce odpočívá. Ten se ve zdravém stavu pohybuje okolo 80 mmHg. Hodnoty jsou však nezbytné obě a ani jednu z nich nelze podceňovat. Riziko pro tělo představují překročení tlaku systolického nad hodnotu 140 mmHg a diastolického nad 90 mmHg. Tyto hodnoty se nemusí zvyšovat současně.

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X