Vyzkoušejte bylinky na hubnutí: provoní kuchyni a uberou kila

Jste to, co jíte. Proč se tedy nezaměřit na to, co se vyskytuje na vašem talíři a nepodpořit tím rychlejší a efektivnější spalování tuků? Dnes jsme si pro vás připravili seznam bylinek, které vám při hubnutí přijdou vhod.

Řecké seno sníží chutě k jídlu

Pískavice řecké seno je oblíbená bylinka, která se hojně vyskytuje především v oblasti Středomoří. Tato bylinka vám sice nezrychlí metabolismus, ale po její konzumaci budete nasycení a sníží se vám chuť k jídlu – to znamená nižší příjem kalorií. Řecké seno se nejčastěji přidává do italských, řeckých ale také indických pokrmů, skvěle chutná v kari a v chutney.

Řecký salát zalévaný olejem.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Co je karvakrol?

Oregano, někdy též nazývané dobromysl, je nedílnou součástí také české kuchyně. Jeho vůně v nás evokuje vůni pizzy a je též součástí směsí bylinek zvaných jako provensálské koření. Ze studií, které byly prováděny na zvířatech, vyplynulo, že reguluje přibývání na váze. Za to je právě odpovědná látka karvakrol, která se v oreganu nachází. Až si příště budete chystat salát nebo vařit například rajčatovou směs na těstoviny, přidejte i špetku oregana pro skvělou chuť a pro lepší figuru.

Zelená krémová polévka a květy oregana.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Kajenský pepř pro pikantní život

Ti z vás, kteří milují pálivé pokrmy, určitě znají i kajenský pepř. Jedná se o druh chilli papričky, která stejně jako všechny ostatní obsahuje látku zvanou kapsaicin. A právě tato látka dokáže zrychlit metabolismus a být nápomocná při rychlejším pálení kalorií během dne. Kajenský pepř se skvěle hodí do krémových polévek a je výborný při podzimních a zimních plískanicích, neboť vás zahřeje.

Jsou pro vás vhodné spíše jemné, nebo pikantní pokrmy? Zjistěte, jaký jste tělesný typ podle Ajurvédy a nastavte si jídelníček tak, aby odpovídal přesně vašim potřebám.

Misky s barevným kořením.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Podobnou službu vám prokáže také černý pepř, který se vyskytuje bezmála v každé domácnosti. Svou typickou štiplavou chuť má černý pepř díky obsahu tzv. piperinu, který je podobně jako výše zmíněný kapsaicin báječným pomocníkem při hubnutí.

Zázračný zázvor

Antioxidační, protizánětlivý a skvělý na hubnutí, takový je zázvor. Skvělý je nejen při nachlazení, ale přijde vám vhod i v případě, že se snažíte shodit nějaké to kilo. Průzkumy totiž ukázaly, že konzumace zázvoru pomáhá zrychlit metabolismus, spalovat tuky a dokonce i snížit chuť k jídlu.

Miska se zázvorovým čajem a rukou.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Kurkuma spaluje tuky

Pro kurkumu je typické její žluté zbarvení, výrazná chuť a výrazné léčivé vlastnosti. Kromě toho je ale skvělá také při hubnutí. Obsahuje totiž látku kurkumin, která je skvělým antioxidantem a díky své pálivé chuti stimuluje zažívání a zrychluje spalování tuků.

Gymnéma lesní alias nepřítel cukrů

Pokud jste o této bylince ještě neslyšeli, věřte, že o hodně přicházíte. Kromě toho, že se využívá ke snížení hladiny cukru v krvi, pomáhá také snižovat chuť na sladké a tím zabraňuje zvýšenému příjmu kalorií. K dostání je většinou ve formě tobolek.

Sušené bylinky pověšené na provaze.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Skořice upravuje krevní cukr

Kromě příjemné vůně a chuti má skořice ještě jednu skvělou vlastnost. A tou je její vliv na úpravu hladiny cukru v krvi a tím i spojitost s úbytkem hmotnosti. Snížením hladiny cukru v krvi totiž dokáže regulovat hlad a snížit tak i chuť k jídlu. 

Kousky celé skořice v misce.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Kmín a jeho pozitivní účinky na hubnutí

Kmín je neodmyslitelně spjat s českou kuchyní. Vařit brambory bez kmínu je jako vařit těstoviny bez soli: nemyslitelné. Kmín má výraznou oříškovou chuť a kromě pozitivních účinků na zrak, antibakteriálních vlastností a pozitivního vlivu na spaní rovněž pomáhá zrychlovat metabolismus

Hromádka kmínu s lopatkou.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Podívejte se i na další přírodní tipy, jak zrychlit metabolismus vašeho těla a nastartovat tak cestu k vysněné postavě. Zařaďte do svého jídelníčku bylinky, které mají nejen zdraví prospěšné účinky, ale jsou rovněž nápomocné při hubnutí. 

Zdroj: healthline.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X