Bolest ramene: Častým viníkem je impingement syndrom. Jak s ním bojovat?

Po bolesti zad a kolen je bolest ramene pravděpodobně třetí nejčastější bolestí, se kterou se v souvislosti s našimi klouby potýkáme. Bolest ramene může být velmi nepříjemná a úporná. Jedním z důvodů je skutečnost, že anatomie ramene je velmi složitá. Rameno umožňuje pohyby paže všemi směry, a je tak nejpohyblivější kloubem našeho těla. Jaké jsou nejčastější důvody, proč nám bolest ramene komplikuje život?

Anatomie ramene

Ramenní kloub spojuje horní část pažní kosti, lopatku a klíční kost. Jamka pro hlavici pažní kosti, která se nachází na boční straně lopatky, je poměrně mělká, což může být příčinou některých problémů. Bolest ramene nemusí ale souviset pouze s kostmi, často má co do činění s pojivovými tkáněmi, svaly, šlachami a nervy, které se v této oblasti nacházejí. Kromě toho, že je ramenní kloub náchylný na úrazy, může být příčinou bolesti též zánět nebo změny způsobené stárnutím organismu.

Impingement syndrom

Údajně až  44 až 65 % bolestí ramene je způsobeno tak zvaným impingement syndromem. K impingementu ramene dochází, když se horní vnější okraj lopatky, tzv. akromion, tře o rotátorovou manžetu pod ní nebo ji svírá. To způsobuje bolest, podráždění a zánět. Rotátorová manžeta je skupina svalů, která se nachází v malém prostoru mezi akromionem a pažní kostí. Při podráždění nebo poranění rotátorové manžety dochází k jejímu otoku, ten zmenšuje prostor kolem manžety, což vede k tření. Tření má jako začarovaný kruh za následek otok, který dále zužuje prostor pod akromionem.

Nejčastější příznaky

Bolesti způsobené impingementem se obvykle rozvíjejí postupně v průběhu několika týdnů nebo měsíců. Mezi polohy, které nejčastěji způsobují bolest, patří upažení, vzpažení a zapažení spojené s rotací kloubu, například u žen jde o pohyb spojený se zapínáním podprsenky. Bolest je obvykle pociťována v přední části ramene, postupně se bolest objevuje i v noci, kdy na rameni není možné ani ležet. Rameno může být také celkově slabé nebo ztuhlé.

Muž s bolestí ramene způsobenou impingementem.
zdroj: freepik.com

Příčin může být celá řada

Ačkoli impingement může být způsoben nešťastnou anatomií ramene, je syndrom nejčastěji důsledkem dlouhodobého přetěžování ramene ve spojení se špatným držením těla a špatnou technikou při sportu nebo práci. Typicky ke vzniku problému přispívá dlouhodobé sezení u počítače či dlouhé řízení, kdy často předsouváme hlavu a zakulacujeme horní část zad. Ze sportovních aktivit jsou rizikovými především míčové hry, jako je volejbal, baseball či házená, ale rovněž tenis, plavání nebo posilování. Pokud jde o zaměstnání, syndrom často postihuje osoby, které se živí malováním či mytím oken. V neposlední řadě může být impingement urychlen jinými onemocněními ramene, například zánětem šlachy rotátorové manžety nebo burzitidou. Příčinou může být též pád na rameno.

Léčba impingementu

Léčba se zaměřuje na zmírnění zánětu a obnovení rozsahu pohybu. Pomoci může odpočinek, led, protizánětlivé léky, kortikosteroidní injekce a fyzioterapie. Pokud se rameno neléčí a bolest se soustavně přechází, problém se stane chronickým a hůře léčitelným. Tělo totiž v rámci obranného mechanismu způsobí, že svaly a měkké tkáně v okolí „ztuhnou“, aby poškozený kloub zpevnily. Dochází tak ke změnám ve struktuře šlach a vazů, usazování vápníkových iontů a vznik kalcifikací. V některých případech je pak následně nutná operace.

Tipy na vhodné cviky

Ramenu obecně prospívají cvičení na posílení rotátorové manžety a protažení svalů paže, ramene a hrudníku. Vyzkoušet můžete například tyto cviky:

  • Postavte se s pažemi v bok, dlaně směřují dopředu. Stiskněte lopatky k sobě a vydržte pět až deset sekund. Několikrát opakujte.
  • Natáhněte paži rovně před sebe a pohybujte jí dopředu pouze pomocí ramene. Poté posuňte rameno co nejdále dozadu, aniž byste pohnuli krkem, zády nebo paži ohnuli.
  • Postavte se do dveří a držte se za boční stranu rámu s paží mírně pod úrovní ramen. Otáčejte horní částí těla od této paže, dokud neucítíte mírné protažení, a v pozici chvíli vydržte.

Pokud jde o paži, bolet nás může nejen rameno, ale velmi nepříjemné je i uhození se do brňavky. Proč?

Zdroj: orthoinfo.aaos.org, my.clevelandclinic.org, mydoctor.kaiserpermanente.org, medicalnewstoday.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X