Proč tolik bolí, když se uhodíme do brňavky?

Brňavka je poměrně úsměvný, ale velmi přesný název malého citlivého místa, které se nachází na zadní straně loktu. Je charakteristické tím, že sebemenší uhození do něj je velmi bolestivé a zabrní. Důvodem je zjednodušeně řečeno to, že loketní nerv je zde kryt pouze vazivem a kůží. To, do čeho jsme se uhodili, totiž není kost.

Za vším hledej loketní nerv

Abychom lépe pochopili příčinu této nepříjemné bolesti, zopakujme si několik informací z anatomie. Loketní nerv, což je jeden z nejdůležitějších nervů v celé paži, prochází od páteře přes krk a poté se hadovitě stáčí dolů po paži po drážce v pažní kosti, která vede od ramene k lokti. Za loktem nerv prochází kolem loketní kosti, což je kost na malíkové straně horní končetiny, a vřetenní kosti, neboli kosti na palcové straně horní končetiny, do zápěstí. Loketní nerv je zodpovědný za přenos informací z některých prstů do mozku a zpět. Umožňuje nám zejména registrovat vjemy z malíčku a prsteníčku a také ovládat některé pohyby ruky.

Po většinu své cesty je nerv dobře chráněn svaly a tukem. Když se ale proplétá kolem lokte, prochází malým kanálem zvaným kubitální tunel. Při průchodu tímto prostorem prochází kolem kostěného výběžku, kde se vřetenní a loketní kost setkávají s pažní kostí. Právě v tomto místě je nerv velice exponovaný. Když se do tohoto místa o něco tvrdého udeříme, stlačíme nerv mezi kosti v lokti a tvrdý povrch, což způsobí onu nepříjemnou bolest.

Malá dívka s bolestí po úderu do brňavky.
zdroj: freepik.com

Může být úder do brňavky nebezpečný?

Když je loketní nerv stlačen, dochází k rychlému nástupu ostré bolesti podobné elektrickému šoku, která se šíří po celé paži až do ruky, a často dochází též k podivnému znecitlivění končetiny. Naštěstí bouchnutí se do brňavky jen velmi zřídka způsobí nějaké vážné poškození a bolest obvykle po několika minutách ustoupí. Rychlejší úlevu od bolesti může někdy přinést ledování. Výjimkou může být, když si poraníme loket a kosti v něm například při pádu z kola, případně si toto místo probodneme nějakým ostrým předmětem, například střepem při nehodě. Za těchto okolností může dojít ke komplikacím.

Co brňavce a loktu obecně neprospívá?

Existují ale též určité životní návyky, které mohou oblast brňavky a loktu přílišně zatěžovat a časem vést k problémům. Pro co nejlepší zdraví lokte a loketního nervu se vyhněte dlouhodobému ohýbání lokte, protože to zbytečně zvyšuje tlak na nerv. Typickým příkladem je celodenní práce na počítači. Stejně jako si děláte přestávku na oči, udělejte si přestávku na protažení paží a dělejte chvíli něco jiného. Vhodné je věnovat pozornost i našemu spánku. Polohu, ve které spíme, nemůžeme vždy stoprocentně ovlivnit, ale v ideálním případě byste neměli spát s ohnutým loktem. Dlouhodobý spánek v této poloze rovněž natahuje a dráždí nerv. V neposlední řadě též časté opírání se o loket, nebo když máte loket často ohnutý směrem k oknu při řízení, oblast brňavky zatěžují.

V souvislosti s loktem se často mluví nejen o brňavce, ale také o tenisovém loktu. O co se jedná?

Zdroj: bbc.com, thehealthy.com, verywellhealth.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X