6 důležitých věcí o jazyku, které byste měli znát

Vzhled vašeho jazyka vám pomůže odhalit některé zdravotní obtíže a to nejen v ústech, ale i v jiných částech vašeho těla. Podívejte se na to, co vzhled vašeho jazyka říká o vašem zdraví.

1. Suchý, bílý, lesklý jazyk

To je obvykle známka sucha v ústech nebo xerostomie. K tomuto stavu dochází, když vaše ústa neprodukují dostatek slin. Způsobuje to nepříjemný pocit v ústech, ale také nerovnováhu bakterií. Nedostatek slin může způsobovat záněty nebo vznik perorální infekce. Sucho v ústech někdy vyvolávají i některé druhy léků – na hypertenzi, astma nebo některé druh léků proti alergiím.

2. Oteklý jazyk

Většinou signalizuje alergickou reakci. Jazyk sám o sobě není velkým problémem, tím je spíše otok dýchacích cest za jazykem. Vždy je potřeba vyhledat lékařskou pomoc. Jinak může dojít k životu ohrožujícímu stavu.

3. Šedá nebo bílá bulka pod jazykem

Mohlo by se jednat o ucpanou slinnou žlázu. To způsobuje tvorbu tekutiny a následný otok. Nejčastější příčinou jsou slinné kameny – kalciové, které jsou velmi podobné kamenům močovým.

4. Černý nebo chlupatý jazyk

Pokud jste užívali antibiotika, ta mohou přerušit normální rovnováhu bakterií a na jazyku se mohou vytvořit malé výrůstky zvané papilie. Měly by zase zmizet, ale u někoho mohou způsobovat nepříjemný dech nebo ztrátu chuti.

5. Silný červeně vypadající jazyk

Pokud máte nedostatek vitamínu B12, projeví se to i na vzhledu vašeho jazyka. Tento vitamín je nezbytný pro tvorbu zdravých, červených krvinek. Nedostatek vitamínu B12 může vést k anémii, která zanechává na vašem jazyku pocit bolesti a někdy i „silný“ vzhled. Vitamín B12 se vyskytuje ve vejcích, rybách, masu a mléku.

6. Žlutý jazyk

Ten značí velké množství bakterií v dutině ústní. Je potřeba dodržovat zvýšenou ústní hygienu. Pokud hygienu dodržujete, mohl by žlutý jazyk signalizovat obtíže s játry nebo žlučníkem.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X