Většina z nás při pravidelném sledování své pokožky čas od času objeví nové pihy či mateřská znaménka. Nicméně kromě barevných „skvrnek“ na kůži se můžeme setkat i se skvrnami bílými. Tato depigmentovaná místa většinou nezpůsobují žádné fyzické nepohodlí či bolest, ale je vhodné jim přesto věnovat pozornost. Kromě estetického problému totiž bílé skvrny naznačují i určitý problém zdravotní. Existuje hned několik možných diagnóz bílého zabarvení kůže.
Idiopatická gutátní hypomelanóza
Idiopatická gutátní hypomelanóza je benigní dermatóza, která se obvykle vyskytuje u starších lidí a jedinců se světlou pletí. Nedávný výzkum odhalil, že více než 87 % lidí starších 40 let má alespoň jednu lézi hypomelanózy. Předpokládá se, že k tomu přispívá genetická predispozice a vystavení pokožky slunečnímu záření. Nicméně hypomelanóza se může objevit i na kůži, která není vystavena slunci. Odborníci uvádějí, že klasické skvrny idiopatické gutátní hypomelanózy mají většinou průměr maximálně 3 milimetry a vznikají v důsledku nedostatku melaninu. Léčba hypomelanózy většinou není nutná. Vhodné je vyhýbání se nadměrnému slunění a používání opalovacího krému s vyšším ochranným faktorem. Někteří lidé si bílé skvrny nechávají ošetřit laserem.
Atopická dermatitida
Pokud bílé skvrny na vaší kůži nejsou hypomelanóza, je možné, že se jedná o atopickou dermatitidu, známou také jako ekzém. Ekzém totiž způsobuje změnu barvy kůže, která se může projevovat nejen červenou svědivou vyrážkou, ale také bílými skvrnami. Ekzém se obvykle vyskytuje u dětí, ale může postihnout i dospělé, zároveň se někdy může objevovat cyklicky. Postihuje především vnitřní strany loktů, podkolenní jamky a ruce. Vznik atopické dermatitidy je vyvolán přecitlivělostí na určité materiály, chemikálie či alergeny z okolního prostředí. Častým spouštěčem je i stres. Léčba ekzému se zaměřuje především na zvládání nepříjemných příznaků. Lidem s ekzémem se obecně doporučuje:
- Používat jemné čisticí prostředky
- Udržovat pokožku hydratovanou
- Vyhýbat se příliš dlouhým a horkým sprchám nebo koupelím
- Nosit rukavice při používání čisticích prostředků
K lokálnímu ošetření postižených oblastí se používají kortikosteroidními krémy a přípravky s obsahem dehtu či kyseliny salicylové, dále též antihistaminika či fototerapie.
Vitiligo
Další možnou příčinou bílých skvrn na kůži může být vitiligo, které vzniká, když kožní buňky přestanou produkovat melanin. Vitiligo je autoimunitní poruchu, která nejčastěji postihuje lidi ve věku kolem 20 let, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku. Bílé skvrny se nejčastěji objevují zejména v okolí prstů, kloubů, úst a také v tělesných záhybech či na genitáliích. Kosmetická léčba vitiliga má různou úspěšnost, kromě steroidů a perorálních léků se používá i terapie ultrafialovým světlem. Pacienti musí být také opatrní při pobytu na sluníčku. Často diskutovaným problémem je negativní dopad nemoci na psychiku postižených osob, typické jsou zejména deprese, úzkosti či omezení sociálních kontaktů.
Jak od sebe rozeznat ekzém a lupénku?
Zdroj: healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, aocd.org, medlineplus.gov
Dobry den chtěla jsem se zeptat byla jsem v soláriu a opalila jsem se celá krásné teď mám na jednou místě světlejší místo a nejde opalit co stim ? Děkuji