Ekzém, nebo lupénka? Pro laika často k nerozeznání, jak si je nesplést?

Naši kůži může trápit celá řada potíží. Pro nezkušené oko mohou ale různé kožní problémy vypadat velmi podobně. Objevila se vám na těle svědivá ložiska zarudlé kůže s olupujícími se šupinami? Může se jednat o ekzém, ale též o lupénku. I když jejich projevy vypadají podobně, příčiny se v mnohém liší.

Příznaky

Přestože lupénka i ekzém mohou vypadat podobně, nejčastěji jako zarudlé šupinaté skvrny, existují určité rozdíly v tom, jak se projevují. Lidé s ekzémem mají tendenci pociťovat intenzivní svědění, které je může budit i v noci. Lidé s lupénkou také trápí určité svědění, ale obvykle ne v takové míře.

Ekzém i lupénka se mohou projevit kdekoli, ale mají své oblíbené oblasti. Lupénka se nejčastěji vyskytuje na hlavě, loktech, přední straně kolen, dolní části zad, hýždích a dlaních. Ekzém typicky postihuje vnitřní strany loktů, podkolenní jamky a ruce. Lupénka bývá sušší a šupinatější, zatímco ekzém může být někdy vlhčí s puchýři naplněnými tekutinou.

U lidí, kteří trpí lupénkou, se velmi často objevují změny na nehtech. Může se jednat o drobné důlky, nestandardní zbarvení či drolivé nehty. Zatímco ekzém se nejčastěji objevuje u malých dětí, s lupénkou se nejčastěji setkáváme u teenagerů a mladých dospělých.

Příčiny

Lupénka je autoimunitní onemocnění, které má za následek nadměrnou tvorbu kožních buněk. Vznik ekzému je obvykle vyvolán přecitlivělostí, kdy kůže v podstatě reaguje na věci z okolního prostředí, jako jsou určité materiály nebo alergeny. U lupénky hraje velkou roli genetika. Podle organizace Psoriasis and Psoriatic Arthritis Alliance má přibližně 1 z 3 lidí postižených lupénkou ve své rodině člena, který trpí stejným onemocněním. Ekzém se častěji vyskytuje u lidí, kteří mají v osobní nebo rodinné anamnéze astma, sennou rýmu nebo jiné alergie.

Projev lupénky na kůži.
zdroj: pixabay.com

Spouštěče

Předpokládá se, že emoční stres může vyvolat nebo zhoršit lupénku i ekzém, jiné spouštěče jsou však pro každé onemocnění specifičtější. Vzhledem k tomu, že ekzém je vyvolán přecitlivělostí, nejčastěji vzplanutí způsobí faktory prostředí, například kovy, parfémy, tkaniny, čisticí prostředky, mýdla a podobně. Podle Americké akademie dermatologické asociace se spouštěče lupénky u jednotlivých osob liší, ale mohou zahrnovat kouření, časté nebo nadměrné pití alkoholu, suché a chladné počasí, spálení sluncem, hormonální změny či infekce.

Léčba

Bohužel na lupénku ani ekzém dodnes neexistuje žádný stoprocentně účinný lék. Při jejich léčbě se používá mnoho stejných léčebných postupů. K nejčastěji používaným formám patří lokální léčba kortikosteroidními krémy a přípravky s obsahem dehtu či kyseliny salicylové, dále imunosupresivní léky, fototerapie či biologická léčba.

Komplikace

Jedním z rizik lupénky i ekzému je zanesení infekce. Častěji k tomu dochází u ekzému, neboť více svědí. Lupénka může vést i k závažnějším komplikacím. Podle National Psoriasis Foundation se přibližně u 30 % pacientů vyvine psoriatická artritida, chronické zánětlivé onemocnění kloubů. U lidí s lupénkou je také 1,5 až 2krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine srdeční onemocnění, než u lidí bez tohoto kožního onemocnění.

Trápí vás suché ruce? Naučte se o ně správně starat.

Zdroj: healthline.com, psoriasis.org, aad.org, papaa.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X