Vyrobte si doma přírodní šampon z medu a konopí!

Stačí jedna kostka a dopřejete si kouzelnou sílu hydratačního konopného oleje, hedvábnou pěnu a jemnost jojobového oleje, který má na vlasy i pokožku hlavy vynikající účinky.

Potřebujete:

  • 500 gramů olivového oleje
  • 200 gramů kokosového oleje
  • 130 gramů konopného oleje
  • 60 gramů ricinového oleje
  • 300 gramů destilované vody
  • 120 gramů louhu
  • 20 gramů jojobového oleje
  • lžíce medu

Jak postupovat?

Nejdřív si nasaďte ochranné pomůcky jako jsou rukavice, brýle a dlouhé rukávy, protože práce s louhem je velmi nebezpečná. Jestli máte zvířata, někam je zavřete.

Odměřte si 300 g destilované vody do tepelně odolného plastu nebo hrnce z nerezové oceli.

Teď si připravte 120 g hydroxidu sodného neboli louhu do malé nádoby a opatrně ho nasypte do destilované vody. Míchejte silikonovou špachtlí, dokud se všechny látky pořádně nespojí. Směs se stane horkou velice rychle, proto buďte opatrní.  Raději mějte hlavu stranou, abyste se nenadýchali nebezpečných výparů. Pracujte s louhem tam, kde nějaká ta skvrnka nevadí, třeba na kuchyňské lince.

Nechte louh vychladnout na 90 až 110 stupňů Celsia.

Zatímco louh chládne, připravte si nerezový hrnec na výrobu mýdla. Nechte ho zahřát na malém plameni na 90 až 110 stupňů Celsia.

Ujistěte se, že máte připravené formy, nachystejte si jich raději víc. Pokud jich nemáte dost, připravte si skleněnou formu na pečení, ale předtím ji vystelte pergamenem, aby se vám hmota nepřilepila naspod, a pohodlně jste pak mýdlo vyklopili a nakrájeli.

Jakmile budou mít obě směsi stejnou konzistenci a zhruba stejnou teplotu (neměli by se teplotou rozcházet o víc než 20 stupňů) pomalu je smíchejte dohromady v jednom z nerezových hrnců.

Abyste je promíchali důkladně, použijte tyčový mixér. Ale zapněte jej jenom krátce, asi na 20 – 30 sekund a pak chvíli míchejte jen silikonovou špachtlí. Jestli budete mít mixér zapnutý příliš dlouho, udělají se v mýdle nehezké bublinky.

Vypněte sporák. Jakmile začne směs chládnout, bude houstnout. V tuto chvíli je správný čas přidat jojobový olej a lžíci medu.

Když se všechno hezky spojí dohromady, pomalu vlijte mýdlo do připravených forem. Opět postupujte opatrně, abyste zamezili vzniku bublinek.

Formy nechte odkryté, protože med má tendenci se přehřívat a nezůstal by spojen s ostatními látkami tak, jak má. Takhle nechte mýdlo 24 až 48 hodin.

Jakmile kostky vytáhnete, nechte je na vzduchu po dobu 4 až 6 týdnů, aby se z nich odpařila přebytečná vlhkost. Kostka bude pak tvrdší a déle vydrží. Tradá! Pak šup do koupelny!

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X