Pravidelný běh snižuje pravděpodobnost předčasného úmrtí

Jít si zaběhat jednou týdně. To může eliminovat příčiny předčasného úmrtí. Jak je to možné? To nám zodpoví vědci z australské univerzity Vikroriiny, Univerzity v Sydney a Univerzity Jižního Queenslandu.

Jak byl výzkum veden?

Výzkum proběhl na základě kohortní analýzy a kromě australských univerzit se do něho zapojili i instituce v Rakousku, Finsku a Thajsku. Do analýzy bylo zapojeno celkem 232 149 respondentů z šesti výzkumných středisek ve Spojených státech amerických, Dánsku a Číně. Tato střediska se zapojila do celkem 14 studií. Účastníci průzkumu se pohybovali po 50. roce života, ale pár jich mělo přes 40 let. Z celkového počtu respondentů se jednalo o 10 % aktivních běžců.

A jaká jsou fakta?

Studie byly vyhodnocovány v rozmezí 5,5 až 35 let, přičemž pouhá jedna studie selhala a ostatních 13 se zdálo být relevantními. Po tuto dobu byly shromažďovány data z centrálního registru zemřelých.V průběhu analýzy zemřelo celkem 11 % respondentů, tj. 25 951. 

Shromážděné informace z pěti studií byly posouzeny v souvislosti se smrtí z jakékoli příčiny. Výsledkem účinku běhu jako prevence smrti v této kategorii vědci vyhodnotili na 27 %. Jednotlivé studie se přitom od různých zdrojů shodovaly. 

Čtyři studie byly zaměřeny na snížení rizika rakoviny za pomocí pravidelného běhu. Zde se riziko výskytu eliminovalo o 23 %. Tři studie byly věnovány vlivu běhu na úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Výsledek byl ale neutrální. Běh neměl prokazatelný vliv na předčasné úmrtí z kardiovaskulárních příčin.

Co z toho vyplývá?

Nejen běh, ale jakýkoliv zdravý pohyb může vést k prodloužení života. Není to závislé na tom, jak dlouho a jak intenzivně běháme, důležitý je pohyb alespoň 2,5 hodiny týdně a to ve střední intenzitě. V intenzitě vyšší se tak pohyb může snížit na dostačujících 75 minut týdně. Může jít o cokoliv. Plavání, cyklistiku, svižnou chůzi nebo jízdu na kolečkových bruslích. 

Dalším faktorem, proč běh může snížit mortalitu na zkoumaná onemocnění je, že sportující jedinci o sebe více pečují, nekouří, konzumují alkohol s mírou a celkově dbají na zdravou životosprávu. 

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X