Čokoláda a maliny jsou přírodní antioxidanty, které udrží zdravé tělo i pleť

Antioxidanty jsou nezbytné pro přežití všeho živého. Sídlí v našem těle ve formě molekul a bojují proti škodlivým sloučeninám, které mohou způsobit nemoci jako je cukrovka, rakovina a srdeční choroby. Antioxidanty můžeme získat přirozenou cestou z potravin rostlinného a živočišného původu.

K čemu jsou antioxidanty

Antioxidanty jsou sloučeniny produkované ve vašem těle a přirozeně se vyskytující v potravinách. Pomáhají chránit vaše buňky před poškozením způsobeným potenciálně škodlivými molekulami známými jako volné radikály

Když se volné radikály v těle dlouhodobě hromadí, mohou způsobit stav známý jako oxidační stres. Chronický oxidační stres může zvýšit riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka nebo některé druhy rakoviny. 

Řešení je přitom jednoduché: stravování bohaté na antioxidanty může pomoci zvýšit hladinu antioxidantů v krvi, bojovat tak s oxidačním stresem a snížit riziko těchto onemocnění.

jak chránit tělo před volnými radikály
pixabay.com

Přírodní zdroje antioxidantů

Existují dva základní typy antioxidantů které naše tělo potřebuje:

  • vitamíny – mezi nejúčinnější patří vitamíny E a C
  • flavonoidy – někdy nazývané též bioflavonoidy, antioxidanty získané z rostlin

Vědci používají několik testů k měření obsahu antioxidantů v potravinách. Pomocí nich měří obsah antioxidantů v potravinách podle toho, jak dobře mohou neutralizovat určitý volný radikál. Mezi potraviny s nejvyšším obsahem antioxidantů patří:

Hořká čokoláda

Tmavá čokoláda je lahodná, výživná a je jedním z nejlepších zdrojů antioxidantů. Obecně lze říci, že čím vyšší je obsah kakaa, tím více antioxidantů obsahuje čokoláda.

Věděli jste, že hořká čokoláda dokáže také utlumit chutě na sladké? Přečtěte si o dalších potravinách, které snižují chuť k jídlu.

hořká čokoláda a antioxidanty
pixabay.com

Pekanové ořechy

Oblíbené ořechy jsou bohaté na minerály, zdravé tuky a antioxidanty. Mohou také pomoci snížit hladinu špatného cholesterolu. Přidejte si hrst ořechů ke svačině, nebo je zapečte do domácího müsli.

přírodní zdroje zdravých tuků
pixabay.com

Lesní ovoce

Borůvky, jahody a maliny patří mezi nejlepší zdroje antioxidantů ve stravě. Jsou bohaté na antokyany a další antioxidanty, které mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a oddálit pokles mozkových funkcí, ke kterému dochází s věkem.

borůvky a antioxidanty
pixabay.com

Goji (kustovnice čínská)

Bobule jsou bohatým zdrojem antioxidantů, včetně jedinečného typu polysacharidů, který se vyskytuje pouze v tomto ovoci. Ty byly spojeny se sníženým rizikem srdečních onemocnění a rakoviny a mohou pomoci v boji proti stárnutí pokožky. Kustovnice se v tradiční čínské medicíně používá již celá staletí a proto ji neváhejte zařadit do svého jídelníčku zejména v zimním období.

kustovnice čínská - přínos pro zdraví
pixabay.com

Červené zelí

Červené zelí je dostupný zdroj antioxidantů, který si můžete vypěstovat i sami. Jeho červená barva pochází z vysokého obsahu antokyanů, skupiny antioxidantů, které byly spojeny s některými působivými přínosy pro zdraví. Jeho konzumace je vynikající způsob, jak zvýšit příjem antioxidantů. 

jak upravit červené zelí
pixabay.com

Fazole

Fazole představují velmi levný způsob, jak zvýšit příjem antioxidantů. Obsahují flavonoid kaempferol, který je často spojován s protirakovinovými účinky.

luštěniny a zdroj vitamínů
pixabay.com

Červená řepa

Přestože je často neprávem opomíjená, řepa obsahuje skupinu antioxidantů zvaných betalainy, které mají značné pozitivní přínosy pro zdraví. Je také skvělým zdrojem vlákniny, draslíku, železa, kyseliny listové a antioxidantů. Vyzkoušejte třeba oblíbené carpaccio z pečené červené řepy s kozím sýrem.

carpaccio z červené řepy s kozím sýrem
pixabay.com

Zdroj: healthline.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X