Láska a její neuvěřitelný vliv na psychiku

Láska je jedna z nejsilnějších emocí, kterou můžeme prožívat. Její vliv na naši psychiku se projevuje na mnoha úrovních, od pocitu štěstí až po vyšší sebevědomí. Přečtěte si to, jakým způsobem láska ovlivňuje naši psychiku a jak ji můžeme využít ke zdraví a štěstí.

Jak láska ovlivňuje naše fyzické zdraví?

Valentýn je den, kdy můžete veřejně projevit svou lásku a náklonnost k někomu výjimečnému ve vašem životě. Tento den může mít pro váš romantický vztah značný význam, od speciální večeře až po nečekané doručení květin nebo mimořádné držení za ruku, a může posílit vaše pocity lásky bez ohledu na to, jak dlouho jste se svým vyvoleným spolu.

Láska ovlivňuje naše zdraví mnoha způsoby. Přispívá ke krátkodobému i dlouhodobému štěstí a euforické pocity a síla lásky mohou zlepšit fyzické, emocionální i duševní zdraví.

Láska nás ovlivňuje fyzicky

Láska v nás může vyvolat fyzickou reakci. Zrychlený tep, motýli v žaludku, rozšířené zorničky, zpocené dlaně, obtížné hledání slov, instinktivní nutkání fyzicky se dotýkat – to je jen několik způsobů, jak nás láska může fyzicky ovlivnit. 

Sex jako fyzický akt lásky může přinést mnoho výhod. Může snížit krevní tlak, u žen zlepšit kontrolu nad močovým měchýřem, snížit stres, zlepšit spánek a posílit imunitní systém. Tyto pozitivní fyzické účinky sexu se mohou přenést do mnoha dalších aspektů života, od rodičovství přes práci až po přátelství a další. 

Stabilní a zdravý fyzický vztah s druhou osobou zvyšuje také emocionální a duševní pohodu.

Láska podporuje emocionální a duševní pohodu

Mnoho studií prokázalo, že zdravý a podporující vztah – ať už romantický, rodinný, přátelský nebo jiný – může být spojen s vyšším sebevědomím, zvýšeným pocitem vlastní hodnoty a lepším sebevědomím. Láska, ať už má jakoukoli podobu, pomáhá lidem začlenit do každodenního života bezpečnější chování, snižuje úzkost (obavy, nervozitu) a snižuje pravděpodobnost vzniku deprese nebo jiné formy duševního onemocnění.

Láska mění chemii vašeho mozku

Láska dočasně mění chemii vašeho mozku. Na těch motýlech, kteří se vám třepotají v žaludku, se mohou podílet chemické látky v mozku. Vzrušující pocit, kdy vám srdce přeskakuje nebo vyskakuje z hrudi, lze také připsat na vrub uvolňování chemických látek v mozku. Lásce lze přičíst několik mozkových chemických látek a hormonů, ale dvě z nich konkrétně vynikají: dopamin a oxytocin. 

Dopamin je chemická látka v mozku, která se uvolňuje, když vidíte nebo cítíte něco příjemného. Díky němu toho chcete víc. Právě dopamin může způsobit, že se vám láska a vaše drahá polovička budou zdát návykové. Je to stejná chemická látka v mozku, která udržuje návyky, jako je hazardní hraní, zneužívání návykových látek atd. Při setkání s novou výjimečnou osobou můžete mít pocit, že jste na vrcholu a chcete od této osoby víc a víc.

Oxytocin, hormon, který uklidňuje a pomáhá sbližování párů, pomáhá podporovat intimitu mezi dvěma lidmi. Je také označován jako „hormon mazlení“. Tento hormon se uvolňuje také při hře se psem nebo při mazlení s ním.

Často se stává, že tyto změny v chemii mozku a hormonů jsou pouze dočasné. Jakmile se nový výjimečný člověk ve vašem životě stane novou normou, přizpůsobíme se zpět naší normální mozkové chemii.

Zklamání z lásky bolí

Když nám někdo, koho milujeme, ublíží nebo z toho či onoho důvodu přestane být součástí našeho života, může to mít negativní dopad na naše zdraví. Fyzické a emocionální pocity využívají stejná centra bolesti a náš mozek používá stejné neurologické dráhy, aby tyto pocity pocítil.

Možná jste již slyšeli o syndromu zlomeného srdce, ale možná si neuvědomujete, že se jedná o skutečný zdravotní stav, který může negativně ovlivnit vaše fyzické, emocionální a duševní zdraví. Syndrom zlomeného srdce se také označuje jako kardiomyopatie vyvolaná stresem, při níž dochází k dočasnému zvětšení srdce – což je závažný a někdy smrtelný stav. Tento stav může nastat při rozchodu nebo rozvodu, při truchlení za vážně zraněného nebo zemřelého blízkého člověka nebo v období extrémního stresu. Spekuluje se, že syndrom zlomeného srdce je příčinou, když blízcí zemřou v krátkém časovém odstupu, například když manželé zemřou několik hodin nebo dní po sobě – nebo nedávno, když herečka Debbie Reynoldsová zemřela pouhý den po své dceři Carrie Fisherové.

Dobré zprávy: Vaše srdce se může vzpamatovat

Láska je největší a nejsložitější lidský cit. Ačkoli každý prožívá lásku jinak, každý má tuto schopnost bez ohledu na věk, pohlaví, sexuální orientaci, rasu, etnickou příslušnost, náboženství atd. Láska má mnoho různých podob a projevuje se mnoha způsoby v průběhu vašeho života a vztahů. Poté, co vám někdo, koho milujete, hluboce ublíží nebo někoho, koho milujete, ztratíte, se může zdát nepřekonatelné se zotavit, přejít do další fáze života a znovu najít štěstí a lásku. 

S časem, hledáním v duši, sebepoznáním a otevřeností novým zkušenostem pravděpodobně zažijete třepotání motýlů v břiše, zpocené dlaně a dopaminové opojení, které přichází s nalezením nové lásky.

Od nás všech v Canopy Health vám přejeme šťastného Valentýna. Doufáme, že si tento den užijete se svým vyvoleným nebo jinými blízkými, díky nimž se budete cítit dobře po fyzické, emocionální i duševní stránce.

Zdroj: https://www.canopyhealth.com/how-does-love-affect-our-physical-health
Foto: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X