Bříza bradavičnatá – Betula verrucosa

Lidový název je březa, březina.

Tento poměrně dosti rozšířený strom dorůstá výšky 10-20 metrů. Jeho charakteristickým znakem je bílá borka, která má četné příčně rozpraskané lenticely. Květy jsou jehnědy. Nalezli bychom ji v listnatých nebo smíšených lesích, může však tvořit i samostatné háje.

Léčivé části a jejich využití

K léčivým účelům se používají mladé lepkavé listy, které se sbírají v měsících duben až květen, listové pupeny v období dubna až červa a míza )pouze se svolením lesní správy) v období února a března.

Využití v lidovém léčitelství:

Listy obsahují velké množství léčivých látek. Patří mezi ně silice, saponiny, glykosidy, pryskyřice, třísloviny, vitamín C, některé minerální látky a rostlinné fytoncidy. Mají močopudné vlastnosti a podporují pocení. Velmi často je nalezneme jakou součást jarních čajových směsí, které mají pročistit krev. Odvar z listů se používá na potírání kůže při obtížích se svrabem nebo lišejem.

Čaj (odvar)

Připravíme si 4 lžičky řezaných sušených listů, které vsypeme do 1/4 litru vody, necháme přejít varem a 15 minut louhovat. Následně přecedíme. Popíjíme teplý jeden šálek ráno a večer.

Odvar do koupele

Připravíme si 5 lžic řezaných sušených listů, které vsypeme do jednoho litru vody, necháme krátce povařit a vylouhovat. Přelitý nálev vlijeme do koupele, která má posilující účinky.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X